Andrej Babiš se omluvil za výrok o zaplacených demonstrantech. Hodlá se přesto proti rozhodnutí soudu odvolat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Expremiér Andrej Babiš se ve středu dopisem omluvil Janě Filipové, která se účastnila demonstrace proti bývalé vládě. Babiš směrem k demonstraci v roce 2018 prohlásil, že odpůrci bývalého kabinetu dostali od současného premiéra Petra Fialy zaplaceno za to, aby projevili negativní mínění vůči němu a jeho vládě. Soud mu za to nařídil se písemně omluvit.

„Přestože jsem předmětným výrokem neměl v úmyslu Vás jakýmkoliv způsobem urazit, ani to nedává smysl, neboť jsem Vás před započetím našeho sporu ani osobně neznal, ctím pravidla právního státu a přestože s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasím a budu proti němu podávat dovolání, podvoluji se mu a zasílám Vám omluvu předepsaného znění,“ píše se v dopise.

Filipová byla podle informací Seznam Zpráv zaskočena, zároveň ale také příjemně překvapena. A to i přesto, že na úvod jí slova expremiéra nepřesvědčila. V druhé polovině ale uznala, že splnil svou povinnost. A to i přesto, že je podle iDNES připravený se proti rozsudku odvolat.

4 roky starý konflikt

Filipová se zúčastnila demonstrace 11. července 2018. Tehdy se poslanci rozhodovali, zda dají důvěru Babišově vládě. Expremiér následně v médiích řekl, že demonstranti byli zaplacení, že je o tom silně přesvědčen. Podle jeho slov nikdo nedemonstruje 16 hodin v kuse bez patřičné motivace.

Krajský soud nejprve ženě právo na omluvu odepřel. Po jejím odvolání k Nejvyššímu soudu se ale dočkala své spravedlnosti. Podle nejvyšší instance lze Babišovy výroky považovat za neoprávněný zásah do osobnostní sféry těch, jichž se týkaly.

Byly objektivně způsobilé přivodit újmu na jejich osobní i mravní integritě, snížit jejich vážnost a čest a případně i ohrozit jejich postavení, píše se podle iDNES v rozhodnutí.

Příjemné překvapení

Filipová je údajně ráda, že Babiš splnil, co mu soud nakázal, že ustoupil a skutečně omluvu napsal. A to dokonce před termínem. Dopis jí dorazil několik dní před koncem lhůty, kterou soudy určily. Na druhou stranu peníze za soud, které měl Babiš zaplatit, dorazily pozdě.

„Vzhledem k úvodu, který pan Babiš do dopisu připsal nad rámec soudem nařízeného textu, je zřejmé, že omluva není z jeho strany vůbec myšlena upřímně,“ citují Seznam Zprávy Filipovou.

„Jsem šťastná, že celé to čtyřleté martyrium mé snahy dokázat, že tehdejší premiér je lhář, má svůj spravedlivý konec a že pravda nad lží nakonec vyhrála,“ komentovala pro server věc Filipová. „Jen si kladu otázku, kolik lží si od tohoto člověka ještě budeme muset vyslechnout?“ dodala.

Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články