Andrej Babiš se musí omluvit za výrok o zaplacených demonstrantech z roku 2018

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Pražský krajský soud ve středu 12. července pravomocně rozhodl, že se Andrej Babiš musí omluvit za svůj výrok o zaplacených demonstrantech, který prohlásil v roce 2018 při demonstraci proti jeho vládě.

Soud věc projednával na základě žaloby jedné z demonstrantek Jany Filipové z Domažlicka.

Spor z roku 2018

Spor, který nyní soud řešil, je datován do roku 2018, kdy 11. července rozhodovali poslanci o vyjádření důvěry Babišově menšinové vládě.

Při této příležitosti se sešli demonstranti a v následné reportáži pak Babiš uvedl, že se na těchto demonstracích scházejí stále stejní lidé a má za to, že jsou zaplacení.

Situace se zopakovala i 21. srpna 2018 v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem. I zde označil Babiš demonstranty za zaplacené.

O zaplacených demonstrantech pak Babiš mluvil i v TV Barrandov v srpnu 2021 a odkazoval se na poslance za hnutí ANO Pavla Růžičku. Ten měl během demonstrace slyšet několik lidí, jak se ptají, kam si mají dojít pro peníze.

Na toto účastníci reagovali tak, že se bavili o penězích na pokutu pro mladíka, který byl legitimován policií za nevhodné chování.

Jana Fialova

Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Filipová se však rozhodla proti jeho slovům bránit a podala na Babiše žalobu. „Konečně se snad politici odnaučí lhát. Nemůžou říkat do televize to, co není pravda. Kvůli tomu jsem to dělala. Babišova lež poškodila nejen mě, ale spoustu dalších demonstrantů. Každý z nás má svůj příběh a musel bojovat proti lžím,“ sdělila pro Reflex důvody svého konání.

Babiš podá dovolání

O věci jednal krajský soud již předloni v září a odepřel Filipové právo na omluvu. Změnil tak rozhodnutí Okresního soudu Praha-západ, který naopak přiznal FIlipové nárok na omluvu.

O věci následně rozhodoval Nejvyšší soud a ten uvedl, že Babiš do práv Filipové zasáhl, a je tedy na místě, aby se omluvil. Vrátil věc krajskému soudu a předsedkyně senátu Hana Lojkásková se musela názorem Nejvyššího soudu řídit.

„Rozsudek byl dnes vyhlášen, Krajský soud v Praze potvrdil rozsudek soudu prvního stupně s odkazem na rozhodnutí dovolacího soudu, od kterého se nemohl odchýlit,“ uvedla pro televizi Nova tisková mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá.

K rozsudku se na svých facebookových stránkách vyjádřili i zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii a poděkovali paní Filipové, že se nevzdala a Babišovi se postavila.

Reakce Andreje Babiše zatím není známá, ale jeho právní zástupce se hned po jednání dle Novinek vyjádřil tak, že žaloba není důvodná a budou podávat dovolání.

Ačkoliv má Babiš tedy možnost dalších opravných prostředků, tak tento rozsudek je pravomocný a nemá odkladný účinek. Babiš tedy do 30 dnů od obdržení rozsudku musí omluvu uskutečnit.

Zdroj: Novinky, Televize Nova, Reflex, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články