Soud s Babišem bude pokračovat v prosinci. Do té doby má expremiér co dělat s exekucí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Po dvoutýdenní přestávce se před soud v Praze vrátil expremiér Andrej Babiš. Už třetí týden se řeší kauza Čapí hnízdo, ve které je obžalován z dotačních podvodů společně se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou. Tentokrát se politik pustil do nepohodlných svědků.

Během včerejšího jednání vyslechl soud celkem čtyři svědky. Jedna z žen mimo jiné uvedla i to, že pro Babiše měl projekt farmy mimořádný význam a jeho vztah k farmě byl podle ní velmi osobní, píše server Novinky. „Říkal, že se tam cítí nejlépe, že to je věc, kterou si vybudoval podle svých představ,“ uvedla.

Stejně tak podle serveru iRozhlas popisoval farmu doslova jako své dítě Babiš i podle marketingové specialistky Terezy Svěrákové. „Provedl mě velice detailně, ukázal mi prostory, se kterými se počítá na školení. Ukázal mně školící centrum, o kterém mi řekl, že ho vybudoval pro školy. Byla jsem překvapená, jak je projekt veliký, a zejména mě dostalo to, jaký vztah k tomu má. Řekl mi, že je to jeho dítě,“ vypověděla.

Dnes bylo na programu čtení listinných důkazů a vyjadřování svědků k nim. Po přečtení několika listin se ale Babiš pustil do výrazné kritiky. Nelíbilo se mu totiž vyjádření manažerky české pobočky britské banky HSBC Karolíny Slancové.

Zkritizoval práci novinářů

Babiš před soudem prohlásil, že Slancová při svém psaní vycházela převážně z toho, co se psalo v médiích, tedy neměla pro své tvrzení žádné podložené důkazy. Plynule pak přešel ke kritice žurnalistů, kteří podle jeho slov vypouští do světa mylné informace.

Soudci Janu Šottovi politik vysvětloval, že hlavní líčení je výsledkem mediální štvanice na zakázku. Jeho případ podle něj také provázejí úniky ze spisu. Soudce musel jeho kritiku nakonec utnout. Soud byl přerušen a další jednání je odloženo až na prosinec, uvádí Seznam Zprávy.

Babiš v exekuci

Kromě starostí se soudem má Andrej Babiš v současné době ještě jeden výrazný právní problém. Podle České televize se totiž nedostatečně omluvil za svá prohlášení o zaplacených demonstrantech. Žena, které omluvu dlužil, ho proto nahlásila exekutorovi.

Omluvu po bývalém premiérovi požadovala Jana Filipová, která uspěla u soudu. Babiš jí sice omluvu zaslal, nicméně v ní zároveň napsal, že jí sám nevěří. „Přestože s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasím a budu proti němu podávat dovolání, podvoluji se mu a zasílám vám omluvu předepsaného znění,“ uvedl Babiš, čímž podle soudního znalce omluvu zdevalvoval.

„Trvám na tom, aby ta omluva přišla v tom znění, v jakém byla napsaná v rozsudku,“ napsala Filipová. Proto na Babiše poslala exekutora. Na jeho konání nemění nic ani fakt, že se Babiš odvolal. Podle Novinek ji může zrušit pouze návrh na její zastavení.

Zdroj: iRozhlas, Česká televize, Novinky, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články