Bankéři promluvili proti Babišovi. Soud se protáhne kvůli přezkoumání zdravotního stavu jeho syna

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Renata Matějková / CNC / Profimedia

Soud s Andrejem probíhá už několik dní a teď v něm opět nastal velký zvrat. Bankéři z finančního domu HSBC, kteří původně tvrdili, že s farmou Čapí hnízdo nemá Babiš nic společného, nyní otočili. Podle webu Neovlivní v pondělí potvrdili, že podle jejich informací za vším stojí právě expremiér.

Jedním z bankéřů, kteří se rozhodli u soudu vypovídat, je i bývalý šéf oddělení finanční správy Filip Koutný. „Řekl, že informace o Čapím hnízdě získal od finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové,“ citují záznam soudu Seznam Zprávy.

„Někdy v roce 2007 nebo 2008 přišel z holdingu Agrofert projekt Čapího hnízda. Došlo tehdy k navýšení částky na čerpání,“ uvedl Koutný. V bance se podle jeho slov mluvilo o tom, že je projekt privátní investicí Andreje Babiše.

Po Koutném vypověděli i další bankéři

Jakmile prolomil Koutný mlčení, ozvali se další dva bankéři. Ti se také obrátili proti expremiérovi, a soudce dokonce podle Novinek musel přímo během jednání Babiše umravňovat, protož se politik proti všem nařčením hlasitě bránil.

„Nezasahujte do výpovědi pana svědka svými komentáři,“ upozornil soudce expremiéra. „Chci se omluvit za svoji emoci. Stává se mi to při politických debatách, když slyším nepravdu. Slibuji, že se to už nestane,“ omlouval se následně podle Novinek Babiš.

Stejně jako Koutný vypovídali i další dva bankéři, Pavel Šlancar a František Kopřiva. Oba potvrdili, že projekt byl spojen s Andrejem Babišem a omluvili se za své dřívější výpovědi, při kterých tvrdili opak.

Stav Babišova syna přezkoumají znalci

Už v předminulém týdnu byl jedním ze svědků u soudu Andrej Babiš mladší, který prohlásil, že jeho otec znásilnil jeho lidská práva. Řekl, že nikdy psychickými problémy netrpěl a jeho otec se z něj schizofrenika pouze pokusil udělat. To potvrdily i znalecké posudky.

Babiš junior teď ale přesto bude muset projít testy znovu, a to na základě žádosti obhájců politika, který si přeje, aby bylo duševní zdraví jeho syna znovu přezkoumáno. Informoval o tom server iDNES.

„Termín posudku byl stanoven do 30. listopadu,“ oznámil soudce Jan Šott. Hlavní líčení tak neskončí v říjnu, jak se původně předpokládalo, ale posune se o několik týdnů.

Zdroj: iNeovlivní, DNES, Seznam Zprávy, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články