Andrej Babiš mladší u soudu: Nejsem schizofrenik. Žádné smlouvy na koupi akcií jsem nepodepsal, otec znásilnil má lidská práva

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis mladsi
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Soud s Andrejem Babišem a jeho někdejší poradkyní Janou Nagyovou pokračuje. Oba obžalovaní z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo se sice poslední pracovní den v tomto týdnu z jednání omluvili, dorazil ale expremiérův syn Andrej Babiš mladší.

v úterý řešil soud společně s experty na písmoznalectví podpisy na smlouvách týkajících se Čapího hnízda. Odborník Aleš Čulík tehdy uvedl, že nelze dojít k jednoznačným výsledkům, protože neexistují porovnávací materiály vzhledem k tomu, že Andrej Babiš mladší nebyl dlouhodobě v Česku.

„Zásadně odmítám, že bych podpis syna zfalšoval. Státní zástupce tu znalce, který řekl, že to tak jednoznačně není, opakovaně griloval,“ řekl k věci obžalovaný politik. Jeho syn to ale vidí jinak.

Podpis prý není jeho

Andrej Babiš mladší před soudem vypověděl, že podpis na smlouvách jednoznačně není jeho. Podle informací Seznam Zpráv se nechal slyšet, že dokumenty viděl poprvé v životě ve chvíli, kdy mu je ukázala policie.

Babiš mladší u soudu přiznal, že podepisoval jeden dokument, který měl zhruba 20 stránek. Ten údajně celý nečetl, protože obsahoval i malá písmena či finanční výkazy. „Podepsal jsem asi šest stran,“ uvedl s tím, že byla tehdy přítomna i finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková.

„Paní Procházková mi k tomu nic bližšího neřekla,“ objasnil podle České televize Babiš u soudu. Přiznal, že byl v areálu Čapího hnízda několikrát, jelikož ho tam Babiš starší zval. „Otec říkal, že to kupuje,“ poznamenal. O expremiérovi několikrát řekl, že využil a doslova znásilnil jeho práva.

Akcie nikdy nevlastnil

Babiš u soudu několikrát uvedl, že akcie Čapího hnízda nikdy nevlastnil. Jeho otec ho podle jeho slov jen sprostě využil. „Můj otec znásilnil má základní lidská práva v roce 2017. Použil zaměstnance s ruským občanstvím a kriminální historií a přinutil mě odejít z České republiky,“ připomněl syn expremiéra svůj údajný únos na Krym.

Tam ho měl odvézt manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí, píše CNN Prima NEWS.

Jelikož v současné době se zdá, že je Babiš mladší psychicky v pořádku, bude jeho výpověď pravděpodobně brána jako právoplatná.

Po ukončení hlavního líčení Babiš ještě novinářům znovu objasnil, že podpis na smlouvě pojednávající o koupi akcií farmy Čapí hnízdo nebyl jeho. Dodal, že ho pravděpodobně někdo zfalšoval.

Zdroj: Seznam Zprávy, Česká televize, CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články