Je to vykonstruované a nepravdivé, tvrdí Babiš u soudu od prvního dne. Jeho rodina odmítla vypovídat, Nagyová však promluvila

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Středa je už třetím dnem jednání u soudu ohledně kauzy Čapí hnízdo. I dnes pokračují jednání s Andrejem Babišem obviněným z dotačního podvodu. O případ se navíc začínají podle iDNES zajímat i zahraniční média, která upozorňují, že je Babiš zároveň i teoretickým kandidátem na prezidenta ČR.

„Ačkoli expremiér Andrej Babiš oficiálně kandidaturu neohlásil, jeho cesty s karavanem po republice jsou vnímány odborníky jako kampaň,“ píše například zahraniční web The Guardian, podle kterého je skandální, že se obviněný člověk může dostat takto blízko k prezidentské moci.

Hned v první den soudu, tedy v pondělí, označil Andrej Babiš celou projednávanou kauzu za nepravdivou a nereálnou. Podle svých slov se žádným podvodem neprovinil a všechno vzniklo jako kampaň proti jeho osobě poté, co vstoupil do politiky.

Stejně tak odmítla obvinění podle Novinek i Jana Nagyová, Babišova někdejší poradkyně. „Nikdy jsem nic nepravdivého neuvedla, nic podstatného nezamlčela,“ řekla. „Mé svědomí je čisté a jsem si jist, že se navždy prokáže moje nevina,“ prohlásil Babiš.

Úterní soud trval necelé tři hodiny

Zatímco v pondělí se soudní jednání táhlo od brzkého rána až do odpoledních hodin, druhý den proběhl poměrně rychle. Soudce Jan Šott dočetl podle iDNES výpovědi svědků a avizoval, že v dalších dnech dorazí svědčit i Babišova manželka.

Jedním z bodů úterního programu bylo také předstoupení experta na písmoznalectví Aleše Čulíka. Ten měl objasnit, zda byl zfalšován podpis Andreje Babiše mladšího na smlouvě o převodu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo, případně zda jej mohl zfalšovat jeho otec Andrej Babiš, píše iDNES.

„Přes veškerou snahu se srovnávací materiál zajistit nepodařilo, a to kvůli tomu, že Andrej Babiš mladší není trvale přítomen v České republice,“ vypověděl znalec. Otázka tak zůstala nezodpovězená.

„Zásadně odmítám, že bych podpis syna zfalšoval. Státní zástupce tu znalce, který řekl, že to tak jednoznačně není, opakovaně griloval,“ řekl k věci expremiér.

Jeho rodina odmítla vypovídat

Ve středu se měla k soudu dostavit Babišova manželka a jeho dcera Adriana Bobeková. Ta se předem omluvila z účasti a výpověď odmítla. „Ze zdravotních důvodů se nedostavila a soudu sdělila, že s ohledem na příbuzenství k obžalovanému ani v budoucnu nebude vypovídat,“ uvedl soudce.

Monika Babišová sice ráno k soudu dorazila, nakonec ale vypovídat také nechtěla. „Sama jsem se na farmě spolu s architektem angažovala na tvorbě designu. Naprosto vylučuji, že by kdokoliv spáchal trestný čin,“ řekla. Další vyjádření odmítla.

Nagyová promluvila

Nagyová se během líčení, u kterého se měla objevit Babišova rodina, začala podle CNN Prima NEWS nečekaně omlouvat. „Nikdo z Babišovy rodiny tady u soudu nemá co dělat,“ řekla. „Obhájci mě za to nepochválí, ale říct to musím. Chci se velice omluvit celé rodině pana Babiše, včetně jeho osobně.“

Dodala, že pokud v minulosti někdo pochybil, pak to rozhodně nebyl expremiér, ale ona sama. „Hypoteticky jsem mohla něco špatně vyhodnotit. Věřím však, že jsem postupovala v souladu s tím, jak byla v dané době daná problematika dotací vykládána,“ uzavřela Nagyová.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, Novinky, The Guardian

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články