Začíná soud s Andrejem Babišem. Organizace Milion chvilek pro demokracii jde do ulic. Kriminálníka na Hradě nechtějí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

V pondělí dopoledne začíná dlouho očekávaný soud s Andrejem Babišem. Po téměř sedmi letech tak spěje ke konci kauza, ve které je politik obviněn z dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo. Případ byl dříve odložen, policie ale podle Vrchního státního zastupitelství v Praze pochybila při jeho šetření. V den začátku soudu se chystá vyjít do ulic organizace Milion chvilek pro demokracii a projevit svůj nesouhlas s politikovým jednáním.

„Není překvapivé, že státní žalobci odložení případu zvrátili. Překvapivé naopak bylo, že se policie před několika týdny rozhodla případ odložit,“ píše organizace na svém webu. První informace o kauze se objevily už v roce 2010. Až o několik let později se ale začal případ řešit oficiálně.

Dnes oficiální soudní líčení s bývalým premiérem začíná a organizace Milion chvilek chce ukázat svůj názor na politika. Podle slov jejích zástupců by se v žádném případě nemělo stát, že se Andrej Babiš dostane na Hrad. A ačkoli svou kandidaturu na prezidenta prozatím oficiálně nepotvrdil, pokud se tak stane, bude podle webu E15 jasným favoritem.

Prezident, kterému nehrozí kriminál

„Současná napjatá situace nám ukazuje, jak důležitou roli má ve společnosti prezident. A jak moc bychom ho teď potřebovali. Opravdového prezidenta, který by dokázal vystoupit a uklidnit rozjitřenou společnost,“ píše se v e-mailu, který organizace Milion chvilek pro demokracii rozeslala lidem přihlášeným k odběru na jejím webu.

Zpráva upozorňuje na to, že současný prezident Miloš Zeman v tomto ohledu selhává, přichází však čas na změnu. „Jenže příštím – a dosud favorizovaným – adeptem na prezidentské křeslo je Andrej Babiš. Ten s prezidentskou kandidaturou vyčkává, ale jedno je jisté: aktuální situace mu skvěle hraje do karet,“ píše mluvčí organizace Hana Strašáková.

Podle jejích slov se pozornost kolem Babiše v současné chvíli ubírá spíše tímto směrem, a řada lidí tak ignoruje problémy, které jsou s jeho jménem spojeny. Například i to, že jde o případného kandidáta na prezidenta, kterému hrozí, že bude odsouzen k odnětí svobody. Právě proto se Milion chvilek chystá vyjít do ulic.

Soudy rozhodně neovlivňujeme

„Už zítra stane Andrej Babiš před soudem kvůli podezření na dotační podvody v kauze Čapí hnízdo. A my budeme u toho,“ zveřejnila organizace v předvečer Babišova soudu na svém facebooku.

„Ctíme presumpci neviny a nechceme nikomu říkat, jak má soud rozhodnout. Chceme ale ukázat, jak absurdní je skutečnost, že se obžalovaný oligarcha aktivně chystá na úlohu prezidenta a je jedním z favoritů voleb. Zítřejší akcí chceme viditelně upozornit na to, jak by budoucnost ČR mohla vypadat, kdyby se Andrej Babiš skutečně prezidentem stal,“ doplňuje Milion chvilek pro demokracii.

„Chceme na Hradě demokrata. Pokud se ptáte na Babiše, ten demokratickým kandidátem není,“ říká podle serveru Novinky na dotaz, koho by organizace na Hradě vidět chtěla, její členka Kristina Jochmannová. „Byl nepochybně demokraticky zvolen a mohlo by se stát, že by byl demokraticky zvolen i nyní. Nicméně to z něj demokrata nedělá,“ dodala.

Babiš už oznámil, že rozhodnutí, zda do voleb půjde, oznámí patrně 28. října. „Zítra, přímo před budovou Městského soudu v Praze, vyšleme jasný signál pro veřejnost: Prezidentské ambice obžalovaného Babiše jsou alarmující a zcela nepřijatelné!“ uvádí organizace.

Zdroj: Milion chvilek pro demokracii, Novinky, iRozhlas, Facebook, E15, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články