Válečná daň bude platit od příštího roku, shodli se poslanci po hodinách jednání. Opozice vládu kritizuje za chaos

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stanjura schillerova
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Piráti si přáli, aby daň z neočekávaných zisků platila už letos. Po jednání vlády se ale nakonec rozhodlo, že bude zavedena od roku 2023. Česká windfall tax, kterou vláda nazývá také válečnou daní, má podle kabinetu Petra Fialy pomoci zaplatit zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a malé firmy.

Úterní jednání ohledně daně trvalo několik hodin, uvádí Česká televize. Během schůze se dokonce sešlo několik pozměňovacích návrhů. Šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek oznámil, že Piráti nakonec od svého plánu zavést daň už letos ustoupili.

„Proběhlo k tomu jednání na širší úrovni s rozpočtovými experty. Proběhlo k tomu jednání předsedů stran. Proto my jsme se rozhodli, že v tomto ustoupíme a ten návrh na start už v tomto roce, v roce 2022, nebudeme načítat na tomto jednání Poslanecké sněmovny,“ řekl podle iDNES.

85 miliard korun do českého rozpočtu

Daň z mimořádných zisků má činit 60 procent a bude se týkat především energetických společností a bank. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury přinese válečná daň do českého státního rozpočtu zhruba 85 miliard korun.

O konečné podobě daňového balíčku, kterého bude windfall tax součástí, budou podle Seznam Zpráv poslanci jednat ještě příští týden. „Navrhneme také rozšíření zákona, aby solidární příspěvek platily i stredně velké banky, které z něho dnes vyklouzly,“ uvedl na svém twitteru Michálek.

„Pravidla mají platit pro celý bankovní trh spravedlivě, nejen pro 6 největších hráčů. Banky, které mají díky ČNB rekordní zisky, by se měly chovat zodpovědněji,“ dodal.

Kritika opozice

Podle opozice poslanci stále nevědí, jak celou windfall tax vyřeší. „Dnes jsou zde dva pozměňovací návrhy od zástupců koalice – jeden od ministra financí Zbyňka Stanjury a jeden naprosto odlišný od poslance Pirátů Jakuba Michálka. To je kuriózní,“ postěžovala si podle CNN Prima NEWS stínová ministryně financí Alena Schillerová.

„Je to klasický případ chaosu,“ dodala. Neodpustila si o celé věci také zveřejnit příspěvek na sociální síti. „Vláda se není schopna shodnout ani na základních parametrech. Stále nevíme, jestli má platit od roku 2023, nebo jestli udělají z daňového prostředí v ČR holubník a daň bude platit zpětně už od roku 2022,“ uvedla na facebooku ještě před dohodou vládní koalice.

Vládu v tomto ohledu zkritizoval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Každý vládě odpustí chybu, všichni jsme dělali chyby, ale neměli by odpustit amatérismus,“ uvedl podle České televize.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Seznam ZprávyCNN Prima NEWS, Twitter, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalovaáSouvisející články