Podle Okamury je Petr Fiala premiér Ukrajiny. Místo řešení našich problémů si jede na jednání do Kyjeva, tvrdí

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se tentokrát k současnému dění na politické scéně vyjadřovali lídr SPD Tomio Okamura a lídr Pirátů Ivan Bartoš. Tomu se nelíbilo například to, že kvůli Okamurovi se lidé údajně bojí žádat o příspěvky. Ten si to nenechal líbit a výrazně si rýpl do celé vlády.

„Kvůli výrokům, jaké má pan Okamura, se lidé stydí říct si o příspěvek,“ řekl Bartoš v Partii. Stát podle jeho slov uvolnil na faktickou pomoc lidem 177 miliard. Na dávky pro nejchudší jde podle něj asi pět miliard korun. Těmito slovy reagoval lídr Pirátů na Okamurova slova o tom, že vláda lidem nepomáhá.

Ten se ale do svého oponenta pustil. „Ministr Jurečka je neschopný. Podívejme se na dávky pro nepřizpůsobivé. Stát na jednu stranu platí kontrolory dávek, na druhou stranu platí i politické neziskovky, které z něj pomáhají vytahat co nejvíce peněz. Učí nepřizpůsobivé sosat dávky,“ řekl.

Vláda by měla zůstat na Ukrajině

Okamura využil každé možnosti kritizovat vládu. Když přišla řeč na to, že bude česká vláda jednat v Kyjevě, prohlásil šéf SPD, že by v zemi už měla zůstat. „Místo toho, abyste řešili drahé energie, jedete na zasedání do Kyjeva. Vláda se přesouvá na Ukrajinu místo toho, aby se v Česku zabývala situací vlastních občanů,“ kritizoval.

„Už tam zůstaňte,“ vyzval dále v přímém přenosu premiéra i ministry. Dodal, že se Petru Fialovi přezdívá ukrajinský premiér, protože dělá pro zemi daleko více než pro svou vlastní.

Ministr pro místní rozvoj se ale i v tomto případě vlády zastal a Omakurova slova začal vyvracet. „Jsme předsednická země, která Ukrajině výrazně pomohla. Akt solidarity a podílení se na obnově Ukrajiny, až válka skončí, a ona skončí, je zcela zásadní. Není to tak, že vláda řeší jednu věc a jiné ne,“ upozornil.

Zmatky okolo windfall tax

V posledních několika dnech se řeší v médiích zmatky okolo takzvané windfall tax, tedy, jak píší Hospodářské noviny, mimořádné daně pro banky, těžaře a obchodníky s palivy či energiemi. Okamura má pocit, že za problémy kolem tématu může premiér, který je podle jeho slov zcela neschopný.

„Windfall tax je návrh vlády Petra Fialy. Svědčí to o tom, že neřídí vládu. Chtěl bych vyzvat vládní poslance a ministry, aby si na tato kurzotvorná vyjádření dávali pozor. Potom Petr Fiala přijde k rozlitému mléku, on je mimořádně nevýkonný, mimořádně neschopný, seděl jsem vedle něj čtyři roky ve Sněmovně. To, že vláda není řízená, víme z první ruky,“ pustil se do vlády.

Narážel tím na vyjádření Olgy Richterové, která prohlásila, že se na úterním jednání zástupci pětikoalice shodli na tom, že windfall tax bude v Česku platit už pro rok 2022. Přitom ale podle dalšího jednání vychází najevo, že bude daň platit až od roku 2023.

Podle iDNES si také Omakura myslí, že by měla policie prošetřit, zda si někdo na prohlášeních vlády nevydělal peníze. „Problém je v tom, že vláda chce získat 100 miliard, ale zároveň z toho chce sanovat ušlý zisk těch poškozených. Vytáhnete z českého rozpočtu peníze a ty pošlete obchodníkům. Způsobili jste škodu až 31 miliard, ponaučte se,“ rozčiloval se Okamura.

„Je třeba vyšetřit, jestli to celé nebylo úmyslné a jestli ty akcie někdo nekoupil. Ve Spojených státech za to hrozí těžký flastr,“ upozornil. „Nemám problém s prošetřením, jestli na tom někdo účelně vydělal. My rozhodně ne,“ bránil se Ivan Bartoš.

Ten se pak zastal své stranické kolegyně. „Na K5 v úterý byli i další lidé – Zbyněk Stanjura, ministr průmyslu Jozef Síkela. Závěr byl tehdy skutečně takový, že by se daň měla vztahovat na rok 2022. Buď máme informovat o reálných úvahách v reálném časem, nebo mlčet až do poslední chvíle,“ uvedl.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, Hospodářské noviny

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články