Ministerstvo financí navrhlo daň z mimořádného zisku. Stanjura počítá s výnosem 85 miliard, podle Schillerové je to předčasné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zbynek stanjura
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí navrhlo mimořádnou daň z neočekávaného zisku. Ministr Zbyněk Stanjura představil finální návrh a uvedl, že vybrané peníze budou sloužit jako prostředky k pomoci s bojem proti předraženým energiím a vysokou inflací.

Vláda projednala konečnou podobu tzv. windfall tax ve čtvrtek. Jde o daň ze zisků firem, kterým v důsledku současné krize mimořádně vzrostly zisky. Jedná se především o energetické společnosti.

Jak uvádí na svých stránkách ministerstvo financí, jde ale dále také o bankovní společnosti nebo rafinerie. V případě bankovních společností by se daň týkala České spořitelny, Komerční banky, ČSOB, UniCredit Bank, Monety Money Bank a Raiffeisenbank.

Sazbu této daně Stanjura navrhuje ve výši 60 %. Daň by podle předběžných plánů měla platit tři roky, a to od roku 2023 do roku 2025. „Evropské nařízení umožňuje vztáhnout daň z mimořádných zisků i na rok 2022. To je zajímavá otázka pro ústavní právníky, náš právní řád to neumožňuje, proto jsme šli bezpečnější cestou až od roku 2023,“ objasnil ministr.

85 miliard ročně

U bank dopadne tzv. windfall tax na ty, které dosáhly čistého úrokového příjmu přes šest miliard, uvádí iDNES. „Vytvořením příjmového testu sledujeme záměr zacílit daň jen na velké firmy a nezvyšovat daňovou zátěž malým a středním podnikům,“ říká ministr.

Podle předběžných propočtů by částka, kterou se tímto způsobem podaří ministerstvu získat, měla být okolo 85 miliard ročně. Úřad to uvádí mimo jiné i na své sociální síti.

„Odhadujeme výnos z této daně na 85 miliard na rok 2023. Z toho 33 miliard bude z bankovního sektoru, zbytek bude převážně energetický sektor,“ uvedl podle Seznam Zpráv Stanjura na tiskové konferenci.

ANO bude mít připomínky

Na čtvrteční schůzi se Stanjura o návrhu o dani bavil se stínovou ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta prohlásila, že celý návrh důsledně prostuduje, je si ale jistá, že bude mít ANO nějaké připomínky a bude chtít návrh pozměnit.

„Poprvé jsem dostala do rukou návrh ministra financí. Nastuduji to i s našimi experty a pak se panu ministrovi ozvu,“ řekla Schillerová pro iDNES. Uvedla, že ministr možná přemýšlí až moc dopředu. Počítá totiž na příští rok s výnosy z daně, přitom ale není schválen návrh ani vládou.

„Kdyby nebylo Putinovy agrese na Ukrajině a souvisejících hlavně energetických dopadů, o žádné mimořádné dani bychom se dnes nebavili. Válka ale generuje nové výdaje za vysoké desítky, možná dokonce stovky miliard korun a ty nemůžou jít jen na vrub schodku státního rozpočtu,“ uvedl Stanjura na schůzi.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR, iDNES, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články