Vláda daně zvyšovat nebude, slíbil premiér. Jedna konkrétní se přesto zvedne

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Premiér Petr Fiala slíbil, že vláda daně v České republice zvedat nebude. Uvedl to v pořadu Napřímo na TV Nova s tím, že pro domácnosti se nic nezmění. „Nebudeme zvyšovat daně. Tečka,“ řekl razantně. Naopak zvýšit by se měla daň válečná.

Válečná daň je podle jeho slov úplně jiný případ. Netýká se celého sektoru a navíc je pouze dočasná. „Do budoucna musíme udělat štíhlejší stát. Každá byrokratická věc stojí spoustu peněz,“ doplnil premiér. Sám pak také promluvil o tom, jaké platí zálohy za energie a jak jeho samotného krize omezuje.

Za elektřinu prý dá Fiala měsíčně 2 800 korun, za plyn ale platí přes 10 000 a v poslední době se mu zálohy několikrát zvedly. Šetřit se prý on i jeho rodina snaží nejen kvůli vlastním potřebám, ale především aby pomohli celkově systému.

„Naše rodina se snaží šetřit. Začíná se také projevovat úsporný tarif. U plynu začne fungovat zastropování. To, že šetříme, neznamená, že bychom si to nemohli dovolit. Děláme to kvůli firmám i sousedům. Kvůli všem,“ vysvětlil.

Pro lepší stát

Na svém twitteru už v květnu tohoto roku Fiala uvedl, že důvodů k nezvyšování daní je mnoho, nejdůležitější ale je, aby fungoval stát. A ten je lepší, když mají peníze firmy a občané. „Nebudeme zvyšovat daně, považujeme to za špatné,“ ujistil tehdy premiér.

Naopak vysoké finanční prostředky si ale stát slibuje od daně válečné. „Je správné, aby existovala nějaká společenská solidarita. Některé energetické firmy mají ohromné zisky pouze kvůli tomu, co se zrovna děje. My ceny energií zastropujeme, ale je rozhodně nutné, aby se podíleli i ti, kteří mají z energií vysoké zisky,“ vysvětlil princip premiér už začátkem září.

Válečnou daň, která je v podstatě pouze jiným názvem pro daň z neočekávaného zisku, v minulosti kritizovalo několik ekonomů. Například podle Lukáše Kovandy šlo o porušení předvolebního slibu, napsal těsně před zavedením daně Newstream.

S válkou na Ukrajině vláda nepočítala

Fiala trvá na tom, že vláda v současné době dělá pro občany i pro firmy všechno, co se dá. „Když jsme přišli do vlády, tak jsme připravili rozpočet, který byl se zhruba o sto miliard menším deficitem, než nám předala předchozí vláda. A byl o 200 miliard nižší, než byl ten z předchozího roku. Okamžitě jsme začali konsolidovat veřejné rozpočty,“ uvedl v pořadu.

Pak ale přišel konflikt Ruska s Ukrajinou. „Má to svoje náklady. Odmítám škrtat za každou cenu a nechat vykrvácet společnost, lidi, domácnosti. Opravdu šetříme každou korunu a snažíme se, aby byl rozpočet co nejvíce realistický. Současně ale musíme pomoci lidem v této složité situaci,“ řekl premiér s ohledem na rozhodnutí o nezvyšování daní rodinám a naopak zvýšení daně válečné.

Zdroj: TV Nova, Twitter, ODS, Přehledně24, Newstream

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články