Důchodcům se od ledna opět navýší příjmy. Vyplatí se i výchovné za každé vychované dítě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Už v tuto chvíli je jasné, že od června roku 2023 si důchodci opět o něco polepší. Podle informací ministerstva práce a sociálních věcí čeká penzisty zvýšení důchodu v průměru o 850 korun. Zvednout by se tentokrát měla jak základní výměra, tak také výměra procentní.

Základní výměra je pro všechny důchodce stejná. Procentní je závislá na délce pojištěné doby a výši výdělků. „Přesné částky a procentní nárůsty budou známy v září 2022, kdy bude podle vývoje mezd za první pololetí roku 2022 určeno rozdělení valorizace mezi základní a procentní výměru,“ uvádí ministerstvo.

Kromě důchodů vzroste také takzvané výchovné. „Od 1. ledna příštího roku na základě dat, která máme, lze předpokládat, že by mělo být průměrné zvýšení starobního důchodu v ČR o 850 korun. Průměrná výše důchodu po 1. lednu 2023 by měla být zhruba 19 500 korun i se započtením výchovného,“ objasnil ministr Marian Jurečka po jednání.

500 korun za vychované dítě

Výchovné schválili poslanci ještě za minulé vlády Andreje Babiše, připomíná TV Nova. Tato částka činí 500 korun a započítává se do zásluhové části penze a spolu s ní se bude valorizovat. O jejím vyplácení informovalo MPSV na twitteru.

Druhá část důchodu, kterou je solidární výměra, je pro všechny stejná. Představuje 10 % z průměrné mzdy. Až v září bude konkrétně jasné, zda bude lednové zvýšení spadat do solidární nebo do zásluhové části důchodu, uvedl Jurečka.

Letos zvedla vláda důchody už dvakrát. Poprvé v lednu, kdy při běžné valorizaci vzrostly o 802 korun. V červnu pak kvůli inflaci dostali důchodci navíc 1 017 korun. V září se navíc zvýší potřetí o 5,2 procenta do zásluhové části. „Průměrná penze se tak letos zvýší oproti loňsku zhruba o 15 procent,“ upřesnil Jurečka.

Rakušan chce přidat policistům a hasičům

Kromě důchodců vláda v posledních dnech jednala také o navýšení platů u hasičů a policistů. Ti v Hřensku už třetím dnem bojují s požárem a nejen kvůli tomu jsou vyčerpaní. Jejich nebezpečná profese si navíc podle ministra vnitra Víta Rakušana zaslouží vyšší ocenění.

Ministr financí Zbyněk Stanjura potvrdil, že zvýšení platů bude zahrnovat i vojáky, píše iRozhlas. Vláda o růstu platů ve veřejné sféře jedná s odbory. Podle Jurečky kabinet v současné době kvůli rozpočtu možnost změn nevidí.

Navíc se už platy policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb letos od ledna navýšily. K základnímu platu jim bylo přidáno 700 korun. Rakušan by si ale přál, aby to především v souvislosti s náročnou a nebezpečnou prací hasičů a policistů mohlo být časem ještě o něco více.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, iDNES, TV Nova, iRozhlas, ČTK, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články