Poslanci ve třetím čtení schválili snížení příspěvku na státní pojištěnce a jeho valorizaci. Opozice s rozhodnutím nesouhlasí

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Stanjura Zbynek
Zdroj: Profimedia

Ve středu 20. července schválila Poslanecká sněmovna ve třetím čtení novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Součástí této novely je snížení plateb za státní pojištěnce od 1. srpna 2022.

Ze současných 1 967 korun dojde ke snížení na 1 487 korun. Vláda si od tohoto snížení slibuje snížení výdajů ze státního rozpočtu.

Důvodem je snížení deficitu

Jak se uvádí na stránkách ministerstva financí, i přes toto snížení bude podíl plateb za státní pojištěnce rekordní, a to ve výši 6,6 % celkových výdajů státního rozpočtu. Jedná se o rekordní podíl, protože průměrně to bylo doposud 4,6 %.

I tak však tato novela význam má, protože ušetří státu 14 miliard korun, s čímž již počítá i nově navrhovaný deficit rozpočtu. Ten byl z původní výše 376,6 miliard korun snížen na 280 miliard.

„Chci zdůraznit, že kvalita a dostupnost zdravotní péče nebude nijak ohrožena. Zdravotní pojišťovny mají ke konci června v rezervách přes 58 miliard korun a bezúčelné hromadění dalších miliard na úkor zvyšování státního dluhu by nebylo hospodárné,“ sdělil k novele ministr financí Zbyněk Stanjura.

Valorizace příspěvku

Kromě snížení byla schválena i valorizace příspěvku za státní pojištěnce na podobném principu, jako jsou každoročně valorizovány důchody dle stávající inflace.

Tyto údaje jsou dle ministerstva sledované a predikované a dle těchto odhadů bude měsíční částka v roce 2024 činit 1 982 korun a v roce 2025 pak 2 022 korun.

Ohledně výchozí částky, tj. schválených 1 967 korun na rok 2022 a 2023, ministerstvo uvádí, že byla stanovena v rámci dohody koalice.

„Jsme první vládou, která zavádí v této oblasti transparentní, funkční a předvídatelný valorizační mechanismus. Slíbili jsme tento krok v programovém prohlášení, neboť díky němu skončí systém nedůstojného handrkování se o výši platby, kterého jsme byli často v minulosti svědky,“ dodal Stanjura k novele.

Kritika opozice

Se snížením plateb však nesouhlasila opozice, dle které není pravdou, že nebude snížena kvalita péče o pojištěnce.

„České zdravotnictví přišlo o 14 miliard. Důvod? Ego ministra Zbyňka Stanjury a slabý ministr za TOP 09 Vlastimil Válek. Důsledky? Reálně hrozí snížení dostupnosti a kvality péče. Peníze chybět budou i kvůli inflaci a zdražování, na které se vláda jen pobaveně dívá,“ uvedla ke schválení novely Alena Schillerová.

„Vezměte si 14 miliard ročně. Pokud by se takto meziročně zvyšovalo, tak v příštím roce je to 28 miliard, v dalším 56 miliard. Ono to zní hrozně hezky, ale ty peníze by do toho státního rozpočtu šly na úkor třeba učitelů, celého hospodářství. A znovu by to byly peníze daňových poplatníků. To nejsou imaginární peníze, to nejsou peníze, které by Jánošík bral bohatým a dával chudým,“ reagoval na její slova pro web Zdravé zprávy ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Berou zdravotnictví peníze a místo toho je dávají Ukrajině,“ reagoval například také Tomio Okamura a dodal, že se „pan premiér se úplně vykašlal na občany České republiky“.

Byla to právě vláda Andreje Babiše, kdo minulý rok platby zvýšil. Dle Stanjury se však vycházelo z pesimistických prognóz, které se nepotvrdily, protože zdravotnictví skončilo podle ministra zatím v přebytku šest miliard korun. Trvá tedy na tom, že peníze zdravotnictví chybět nebudou a péče o pacienty nebude ohrožena.

Zdroj: MFCR, Zdravé zprávy, Novinky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články