Inflace stále tahá Čechům z peněženek víc a víc peněz. Nepřestane ani o prázdninách

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Inflace Nakupovani
Zdroj: Oxana A / Shutterstock

Inflace v České republice dál míří nezadržitelně vzhůru. Podle dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), meziroční inflace v červnu vzrostla o více jak 17 % a zastavit se zatím nehodlá. Neustále se tak zvyšují už tak vysoké ceny za energie, pohonné hmoty, bydlení, ale také potraviny.

Nejvyšší míra inflace od roku 1993, právě s tou se nyní potýká Česká republika. Zboží zdražuje už dvanáct měsíců v řadě. Zatímco v červnu loňského roku byla míra meziroční inflace na 2,8 procenta, v letošním červnu je na 17,2 procenta.

„Meziroční růst spotřebitelských cen výrazně zrychluje od loňského července a již překonal hranici 17 procent. V červnu k tomuto zrychlování opět nejvíce přispěly ceny potravin, které meziročně vzrostly o 18 procent,“ vysvětlil Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ na oficiálních webových stránkách úřadu.

Některé potraviny zdražili i o více jak polovinu

Podle ČSÚ došlo meziročně k největšímu zdražení na poli energií — zemní plyn podražil o 58 % a elektřina o 31,6 %, pohonné hmoty nyní stojí o 47,5 % více než v loňském roce.

Nárůst ale zaznamenaly také potraviny. Úplně nejvíce je to vidět na ceně mouky, která vzrostla o 69,6 %. Dále zdražily také jedlé oleje, a to o 58,7 %, a máslo a mléko, u kterých se cena zvýšila o 55,8 % a 42,3 %. Ve stravovacích službách pak došlo k nárůstu cen o 23,5 %.

Během prázdnin se situace nezlepší

Podle odborníků bude nárůst inflace pokračovat ještě nejméně jeden měsíc. Vidí to tak například Lenka Kalivodová z Raiffeisenbank. „Očekáváné zvýšení cen dodavatelů energií vyústí v další svižný nárůst minimálně nad 18 procent,“ uvedla pro deník E15.

Ještě černější scénář předpokládá hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka. Ten pro zpravodajský web Novinky odhadl, že inflace poroste až do srpna a její hodnota se bude blížit 20 %. Ani poté ale není jisté, zda dosáhne svého vrcholu.

„Otázkou je, zda se vrcholu inflace v letních měsících dočkáme, protože jsou stále patrnější sílící tlaky na růst cen potravin a ceny energií, které jsou hlavním tahounem současné inflace a výhledově výrazně klesat nebudou,“ doplnil.

Nejvíce se bojí lidé zatíženi hypotékou

Lidé se tak musí připravit na další a další zdražování. Úplně nejhůře jsou na tom momentálně lidé, kterým končí fixace hypoték.

„Za jakékoliv půjčené peníze se bude platit daleko více než předtím a vlastní bydlení se stane prakticky nedostupným pro střední třídu obzvláště v Praze a krajských městech,“ vysvětlila webu Seznam Zprávy hlavní ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková.

Česko má čtvrtou nejvyšší inflaci v Evropské unii. Před námi je pouze Estonsko, Litva a Lotyšsko, jejichž inflace se pohybuje mezi 19 až 22 %. Těsně za námi je pak Polsko a Rumunsko.

Zdroj: Český statistický úřad Novinky, E15, Seznam Zprávy, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články