Prezident Zeman podepsal zákon, který počítá s druhou vlnou Milostivého léta

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
penize
Zdroj: Shutterstock

Prezident Miloš Zeman v pondělí 11. července podepsal zákon, na jehož základě se občané České republiky dočkají již podruhé tzv. Milostivého léta. To aktuální bude trvat od 1. září do 30. listopadu 2022.

V rámci Milostivého léta se mohou lidé zbavit vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Druhá vlna Milostivého léta je pak určena zejména pro ty, kdo nevyužili první možnost.

Dlužník si musí o využití Milostivého léta zažádat

Na základě zákona se Milostivé léto týká exekucí, které začaly před 28. říjnem. Skončit by tak dle iDNES mohly exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize.

Proces je takový, že dlužník exekutorovi písemně sdělí, že žádá o zahájení postupu podle pravidel Milostivého léta. Exekutor mu bude povinen do 15 dnů od vyžádání sdělit, jak vysoká je jeho aktuální dlužná částka. Pokud by došlo k překročení této lhůty, bude dlužníkovi prodloužena lhůta pro Milostivé léto.

Náhrada nákladů spojených s touto administrací je stanovena paušálně na 1 815 korun s DPH. Tento poplatek byl zvýšen po námitkách exekutorů z minulé vlny, kdy poplatek činil 750 korun. Exekutoři si totiž stěžovali, že přicházejí o peníze, a tedy byl zvolen tento kompromis.

Během první vlny Milostivého léta bylo zastaveno 42 tisíc exekucí. Exekutorská komora však uvedla, že kdyby si zažádali všichni oprávnění, mohlo být zastaveno 1,3 milionu exekucí.

Milostivé léto pak dle televize Nova přineslo do státní kasy 390 milionů korun a dlužníkům byla odpuštěna více než miliarda a půl.

Exekutoři se k Milostivému létu staví rezervovaně

„Opakování Milostivého léta bereme jako rozhodnutí zákonodárců, nicméně takto bude ochota dlužníků platit dluhy čím dál menší,“ sdělil pro iDNES prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.

Ten již dříve uvedl, že Milostivé léto mělo být jednorázovou záležitostí.

„Opět chybí dobrovolnost na straně věřitele, zákon část jejich pohledávek jednoduše zrušil,“ dodal nesouhlasně a uvedl, že navíc Milostivé léto přináší velkou administrativní zátěž pro exekutory.

Veškeré informace o tom, jak lze vyřešit své exekuce pomocí Milostivého léta, najdete na webových stránkách Milostivé léto.

Zdroje: iDNES, Milostivé léto, Televize Nova, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články