Požár v Českém Švýcarsku stále není plně pod kontrolou. Hoří i v Hřensku a v okolí Pravčické brány

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pozar lesa
Zdroj: Shutterstock

V neděli ráno začal hořet les v Českém Švýcarsku. Hasičům se stále nepodařilo dostat plameny pod kontrolu a dnes se jich na místo vrátily desítky, aby nadále s požárem bojovaly. Nejedná se přitom o jedinou oblast v České republice, kde momentálně hoří obrovská plocha.

„Pravděpodobně se ani jedno ohnisko dál nešíří,“ řekl dnes k situaci v Českém Švýcarsku webu Seznam Zprávy mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Dostat oheň pod kontrolu je nicméně velký problém. Počasí totiž ve všech ohledech hraje proti hasičům.

„Na místě je velké množství kouře. Bude to těžké pro hasiče, očekává se tropický den. Zvedá se čerstvý vítr a je obava, že by se oheň mohl šířit dalšími směry,“ popsal situaci pro týž server mluvčí správy parku Tomáš Salov. „Požár se dostal z Malinového dolu zhruba o kilometr dál jižním směrem. V současné době hoří nad soutěskami Kamenice,“ dodal.

Nejvyšší stupeň poplachu

Ani po celém dni hašení se nepodařilo jednotkám plameny zpacifikovat, a v národním parku i jeho okolí tak stále platí nejvyšší stupeň požárního poplachu. Škoda, kterou oheň v oblasti napáchal, není podle ČTK prozatím známá.

Na místě zasahuje minimálně stovka hasičů, s hašením pomáhají i vrtulníky, přítomna je také policie. Příčinu požáru vyšetřovatelé zjišťují, jak ale naznačuje iDNES, zdá se, že za požár mohou táborníci, kteří zde manipulovali s otevřeným ohněm.

„Proto nyní zvážíme, zda zpřísníme podmínky pro vstup lesa,“ řekl mluvčí parku. „V Národním parku České Švýcarsko nemáme hospodářské lesy, takže nevyčíslujeme ekonomicky škody na porostech, protože to nedává smysl. Ekologická funkce je velmi těžko vyčíslitelná, protože nám tam odhořely i některé zmlazující porosty, což je samozřejmě škoda,“ dodal.

Dým se valí z Hřenska

Kromě Českého Švýcarska dále oheň sužuje také přilehlé oblasti. Hasiči v současné době bojují také s ohněm v Hřensku. „Pro místní je situace stresující, zejména mají problémy hoteliéři, kterým požár komplikuje podnikatelskou aktivitu,“ říká mluvčí Salov.

„Kouř z požáru je cítit až u nás ve Šluknovském výběžku. Na zahradě jsme našli spálené listy, mám od toho špinavé prádlo, které jsem zrovna sušila,“ potvrdila pro Přehledně24 paní Věra žijící ve Vilémově u Šluknova.

V oblasti Hřenska a Pravčické brány pracují desítky hasičů, turisté, kteří do oblasti zamířili, nejsou však obeznámeni se současnou situací, jsou zmateni a na místě vládne panika. Problém je také s dopravou ve spojitosti se současným počasím.

„Chlapi mi poslali info, že letadla jsou prý v tom dnešním vedru už přehřátá. Vypadá to, že budou muset vozidla do terénu,“ poznamenala podle Děčínského deníku hrobčická starostka Jana Syslová. Právě z nedalekých Hrobčic jsou do okolí vysíláni i dobrovolníci, kteří pomáhají s hašením, jak jen to jde.

Zdroj: Novinky, iDNES, ČTK, Děčínský deník, Teplický deník, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články