V Praze se konečně rýsuje nové vedení. Smlouvu je třeba už jen doladit a podepsat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdenek Hrib Bohuslav Svoboda
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Zástupci koalice SPOLU, STAN a Pirátů v noci ze středy na čtvrtek dokončili koaliční smlouvu, na základě které bude fungovat nové vedení Prahy. V následujícím týdnu by měly smlouvu schvalovat jednotlivé strany, jakmile bude podepsána všemi potřebnými zástupci, bude konečně po čtyřech měsících od voleb hlavní město mít své vedení.

Podle iDNES plánují strany smlouvu podepsat ještě před jednáním, které je svoláno na 16. února. Že bude mít Praha nového primátora, se zdálo už v prosinci, tehdy ale při hlasování o zvolení Bohuslava Svobody do funkce radní Marvanová za SPOLU nakonec ruku nezvedla.

SPOLU proto muselo opět přehodnotit situaci i spolupráci s ANO, která se lidem výrazně nelíbila, a poskytlo Pirátům novou nabídku. V ní se koalice vzdala většiny křesel v Radě.

„Abychom podpořili vznik koalice na vládním půdorysu, vzdali jsme se většiny v radě, zrušili pozici investičního náměstka a koaličním partnerům jsme nabídli gesce, které chtěli vykonávat. Neusilujeme totiž o funkce, ale o to, aby vedení města začalo konečně fungovat!“ uvedl tehdy na twitteru Bohuslav Svoboda.

Piráti vystoupili z aliance s Prahou Sobě

Od samého začátku trvali Piráti na tom, že do vedení města půjdou se SPOLU jedině v případě, že bude koalice ochotná jednat i s Prahou Sobě. S tou vytvořila Pirátská strana alianci a odmítala bez ní podnikat další kroky.

Poté, co ale dostali Piráti novou nabídku, ve které se SPOLU vzdalo většiny křesel, z aliance vystoupili. „Dlouhodobě vnímáme, že SPOLU odmítá koalici s Prahou Sobě, k tomuto názoru se přidal STAN. My jsme měli jednání klubu, kde jsme rozebírali detaily, a klub se usnesl, že vystupuje z aliance, aby mohl jednat o nové koalici,“ cituje server iDNES představitelku Pirátů Janu Komrskovou.

Podobnými slovy představil situaci na twitteru také dosluhující primátor Zdeněk Hřib, který se ale dočkal výrazné kritiky. Podle sledujících totiž mohlo dojít k urychlení celé situace a Praha mohla mít vedení už dávno.

A není to brzy?

„Dnes proběhla další jednání o pražské koalici mezi SPOLU, Piráty a STAN. S potěšením mohu konstatovat, že jsme velmi blízko vzniku koalice. Schválení smlouvy očekávám koncem dalšího týdne. Jsem rád, že se věci hýbou správným směrem. Praha bude mít novou vládu,“ napsal na svém twitteru 2. února Bohuslav Svoboda.

Zdeněk Zajíček za ODS pro Českou televizi řekl, že v případě pražské rady platí rozložení sil, které bylo avizováno už dříve, tedy pět míst pro SPOLU, čtyři pro Piráty a dvě pro STAN. Dodal také, že v rámci koalice SPOLU se už jednotlivé strany (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) dohodly na rozložení jejich pěti mandátů.

„A není to brzy?“ komentuje ironicky někdo rozhodnutí na twitteru. „Řekněte, ale upřímně, myslíte si, že máte na to sestavit koalici ještě před příštími komunálními volbami?“ dodává pak další sledující s tím, že dokud není podepsáno, není nic jisté.

16. února by mělo být podle předpokladů o novém vedení Prahy jasně rozhodnuto. Do té doby je třeba doladit detaily ve smlouvě a sehnat podpisy všech zúčastněných stran.

Zdroj: iDNES, Přehledně24, Twitter, iDNES, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články