Jednání v Praze se opět posunulo. Piráti vystoupili z aliance s Prahou Sobě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bohuslav svoboda zdenek hrib
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Vyjednávání o novém vedení Prahy pokročilo a zdá se, že by mohla být nová rada sestavena 16. února. Piráti se totiž rozhodli vystoupit z Aliance pro stabilitu, do níž dříve kvůli vyjednávání vstoupili s Prahou Sobě, a přistoupili na novou nabídku SPOLU, která přišla před několika dny. Strany nyní dolaďují detaily spolupráce.

Po více než třech měsících Praha stále nemá nové vedení. Obě strany se tak rozhodly, že je na čase začít dělat ústupky. Minulý týden SPOLU zaslalo Pirátům novou nabídku na složení Rady hl. města, ve které se vzdalo většiny křesel.

O tom se zmínila koalice i na svém facebooku, kde v příspěvku napsala: „Koalice SPOLU svou nabídkou odblokovala situaci v Praze. Koaliční jednání významně pokročila a Praha je už jen kousek od nového vedení.“ Jak podotýkají sledující, celý problém mohl být ale vyřešen dříve.

„Koalice SPOLU jednání zablokovala, aby je pak slavnostně odblokovala,“ napsal například jeden z uživatelů. Rozhodnutí SPOLU nicméně nakonec umožnilo další posun ze strany Pirátů, kteří se nakonec rozhodli vystoupit z aliance s Prahou Sobě. Ta byla od začátku jedním z největších problémů, SPOLU totiž chtělo do rady pouze s Piráty a jejich spojence odmítalo.

Posun k dalšímu jednání

„Dlouhodobě vnímáme, že SPOLU odmítá koalici s Prahou Sobě, k tomuto názoru se přidal STAN. My jsme měli jednání klubu, kde jsme rozebírali detaily, a klub se usnesl, že vystupuje z aliance, aby mohl jednat o nové koalici,“ cituje server iDNES představitelku Pirátů Janu Komrskovou.

Její slova na svém twitteru potvrdil i Zdeněk Hřib. Ten uvedl, že Piráti z aliance s Prahou Sobě vystoupili, protože je nepřijatelná jak pro SPOLU, tak nově také pro STAN.

„Kvůli tomu teď není jiná myslitelná možnost, jak ubránit Prahu před populisty z ANO a extremisty z SPD, než že Piráti vstoupí do jednání samostatně,“ doplnil. Stejně jako SPOLU se ale dočkal Hřib kritiky s tím, že celé jednání mohlo proběhnout daleko rychleji a bez problémů.

„Vy jste opravdu dítě. Blokoval jste jednání v rámci jakési nikým nevolené aliance s vizí, že se z vás všichni zblázní a budete opět primátor. Uchvátila vás touha po moci a vzal jste si Pražany jako rukojmí jen proto, abyste stejně nakonec prohrál. Jste totální ubožák,“ vzkázal mu jeden ze sledujících.

Praha už potřebuje nové vedení

Ke včerejšímu jednání se na svém facebooku vyjádřil i Bohuslav Svoboda, který se s největší pravděpodobností stane příštím pražským primátorem. Ten uvedl, že má ze schůze dobrý pocit a cítí posun k cíli. Podle jeho slov je to velmi dobře, protože Praha už nové vedení skutečně potřebuje.

Rozhodnutí SPOLU se ale některým sledujícím Svobody nelíbí. „Super, takže poté co Fiala zradil své voliče na celostátní úrovni, tak teď ODS zradí i své voliče v komunálu. Paráda,“ uvedl jeden z nich.

Zdroj: Přehledně24, iDNES, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články