SPOLU zaslalo Pirátům novou nabídku na složení Rady, vzdalo se většiny křesel. Piráti mají přesto pochybnosti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: Profimedia

Téměř čtyři měsíce po volbách v Praze stále nebylo stanoveno vedení města. V pondělí SPOLU poslalo Pirátům nový návrh na složení Rady a k překvapení mnohých došlo ze strany koalice k ústupku. Původně požadovala 6 křesel pro sebe, nyní tento počet nabídla naopak Pirátům (čtyři křesla) a hnutí STAN (dvě křesla) .

„Abychom podpořili vznik koalice na vládním půdorysu, vzdali jsme se většiny v radě, zrušili pozici investičního náměstka a koaličním partnerům jsme nabídli gesce, které chtěli vykonávat,“ uvedl k situaci na twitteru Bohuslav Svoboda, který má nakročeno k tomu stát se novým pražským primátorem.

Svoboda ve svém příspěvku dodal, že SPOLU neusiluje o funkce, ale o to, aby konečně v Praze začalo fungovat nějaké vedení. „Konečně férová nabídka, doteď to byl výsměch. Na co jste čekali ty 4 měsíce?“ ohodnotil jeho slova jeden z uživatelů twitteru.

Nekonečná jednání

SPOLU od voleb poslalo Pirátům několik návrhů, na žádném z nich se ale nakonec strany neshodly. Stejně tak Piráti, kteří po volbách uzavřeli alianci s Prahou Sobě, poslali protistraně možnosti, které ale SPOLU odmítlo.

Pravděpodobně nejslibněji vypadala nabídka ve chvíli, kdy se měl pražským primátorem za podpory ANO stát právě Bohuslav Svoboda, při hlasování ale nedostal potřebný hlas od radní Hany Kordové Marvanové. Jednání tak musela začít nanovo.

Jednou z podmínek Pirátů bylo, že do rady města vstoupí společně s Prahou Sobě. To SPOLU od začátku odmítá. Ačkoli nová nabídka vzešla ze společného jednání mezi oběma stranami, je z ní patrné, že platí pouze pro Piráty.

Posun správným směrem

Podle současného dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba je nabídka zatím tím nejlepším, k čemu se Piráti se SPOLU společně dopracovali. „Oceňujeme zaslanou nabídku, která už nelpí na většině v Radě města. Čtvrtý měsíc od voleb to konečně představuje posun správným směrem. Teď nás čeká podrobná diskuse o jejich návrhu,“ napsal na twitteru.

Přesto se mu ale několik věcí nelíbí. Podle jeho slov nabídka například nezohledňuje fakt, že Piráti jsou stále součástí Aliance stability. „O tom všem se budeme se SPOLU bavit na zítřejším jednání,“ doplnil.

Pražským Starostům se pak naopak nabídka líbí velmi. „Je to něco, o čem od začátku hovoříme, takže nám to konvenuje. Zdá se nám to nejspravedlivější a početně to nejlépe odpovídá výsledku voleb. Myslíme si, že takhle je to správně,“ řekl Novinkám vyjednavač a poslanec STAN Jan Lacina.

Zdroj: Twitter, Přehledně24, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články