Marvanová potopila Svobodu, pražským primátorem se nestal. Kritiku si vysloužil Hřib, Čižinský i celé SPOLU

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bohuslav svoboda
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Ani tentokrát pražští zastupitelé nezvolili nového primátora. Ve čtvrtek se jím měl stát Bohuslav Svoboda za ODS, po několika hodinách jednání ale bylo zasedání přerušeno až do 9. února. Přerušení podpořilo 55 z celkových 65 zastupitelů hlavního města, uvádí Česká televize.

I přes velkou nevoli některých politiků a řady občanů se nakonec na vstupu do jakési spolupracující koalice dohodlo SPOLU s hnutím ANO. Shodly se, že dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba nahradí ve funkci právě Svoboda. Ještě před dvěma dny podle Novinek vše nasvědčovalo tomu, že tentokrát se situace konečně někam posune.

K velkému překvapení Svobody se ale nakonec včera primátorem hlavního města nestal. S tím, že budou proti hlasovat Piráti a Praha Sobě, SPOLU počítalo. Ke zvolení Svobody ale scházel jeden hlas, protože se proti dohodě postavila také radní Hana Kordová Marvanová za SPOLU.

Upřednostnila budování vlastní image

Bohuslav Svoboda považuje krok Marvanové za velkou zradu. „Ještě kolem půl sedmé jsem s paní doktorkou hovořil, těsně před hlasováním, a řekli jsme si, že se stane součástí mého vyjednávacího týmu. Já jsem odešel na klub, abych o tom informoval, a ona v mezidobí dala informaci do tisku, že mě nepodpoří,“ popsal politik pro CNN Prima NEWS.

Marvanová podle jeho slov dala přednost budování vlastní image. „Celé to následovalo těsně po tom, co mi řekla, že tu její podporu dostanu. Pro mě to bylo hodně překvapivé. Ona upřednostnila své osobní zájmy a image nad zájmy všech Pražanů,“ uvedl.

To jsem opravdu nečekal

Svoboda není jediný, kdo je z výsledků včerejšího jednání překvapen. I současný primátor Zdeněk Hřib se k nim vyjádřil na svém twitteru.

„Bohuslav Svoboda nebyl zvolen novým pražským primátorem. Slovy Karla Gotta: Toto jsem opravdu nečekal. Tři měsíce jako dosluhující primátor Prahy čekám, abych mohl důstojně předat vedení vítězi voleb. SPOLU selhalo jako vyjednavač. Snad se poučí, ještě jim dáme šanci,“ uvedl.

Sledující ho ale příliš nepodpořili. Kritiky se pod jeho příspěvkem dočkal jak Svoboda, tak Hřib sám. „Jako vyjednavači jste selhali všichni. Očekával bych, že nejen Svoboda, ale i vy odstoupíte a necháte to lidem, pro které jejich ego není přednější než Praha,“ napsal jeden z uživatelů.

Do SPOLU si rýpl na twitteru také Jan Čižinský za Prahu Sobě. „Tak dlouho vyjednavači SPOLU spoléhali na před volbami domluvenou opoziční smlouvu s ANO, až si slušní zastupitelé ze SPOLU uvědomili, že s SPD a StB se nekoaluje a nehlasuje,“ napsal.

I on se dočkal nemilých komentářů od voličů. „Slušní – to myslíte Marvanovou? Bavíme se o té paní, která podvedla každého, s kým se na něčem dohodla? Myslíte tu Marvanovou, která byla první náměstkyní ministryně spravedlnosti za ANO?“ ptá se někdo pod příspěvkem.

Největší kritiku ale nakonec sklidila ODS a celkově hnutí SPOLU. „Tohle je čím dál větší ostuda ODS. Plácá se v tom. Místo snahy se dohodnout a vládnout pro občany jde jen o snahu mít co nejvíc postů pro sebe. Takhle se politika nedělá,“ kritizuje někdo pod příspěvkem.

Zdroj: Česká televize, Přehledně24, Novinky, CNN Prima NEWS, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články