Budoucnost vedení Prahy je stále nejasná. Starostové do menšinové rady s ANO nepůjdou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Profimedia

SPOLU a Piráti se v Praze na koalici nedomluvili. Nyní je tak nejpravděpodobnější možností vznik menšinové rady, o které SPOLU hodlá vyjednávat se všemi stranami kromě SPD. To se ale některým politikům nelíbí, a budoucnost pražského vedení je tak zatím stále nejasná.

„Ve snaze odblokovat situaci jsme se po včerejší jednomyslné dohodě s našimi zastupiteli rozhodli nabídnout našim potenciálním koaličním partnerům finální nabídku na rozložení sil v Radě hlavního města Prahy včetně obsazení jednotlivých gescí. Abychom podpořili vznik koalice,“ napsal na twitteru v úterý Bohuslav Svoboda.

Toto rozhodnutí se ale nelíbí ministru vnitra a šéfovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi. Ten odmítá, že by Starostové vstoupili do menšinové rady společně se zástupci hnutí ANO.

„Vstoupit do koalice, která by se opírala o ANO, jsem našim pražským zastupitelům nedoporučil. Ale z hovorů s nimi mám dojem, že žádné takové doporučení ani nepotřebují. Lidé, kteří v Praze volili Starosty, si prostě nepřáli na magistrátu ANO,“ řekl Rakušan pro Právo.

Piráti menšinovou radu nepodpoří

Piráti jednání SPOLU kritizují, vytvoření menšinové rady v Praze nepodpoří. Zároveň jsou ale prý nadále ochotni jednat s hnutím o férovém složení rady hlavního města. „SPOLU tak má stále šanci přehodnotit svou nabídku a neskákat hnutí ANO do otevřené náruče,“ uvedla na sociální síti Pirátka Jana Komrsková.

Na její slova ale reagoval například Patrik Nacher, který napsal: „A když nechcete, aby kdokoliv skákal do naší náruče, proč nám poslední dva dny volají různí lidé, abyste byla zvolena do dozorčí rady PVS?“

Petr Hlaváček k celé věci na facebooku uvedl: „Vyjednávání pro mě znamená velké rozčarování. Respektujeme SPOLU jako vítěze voleb, ale i oni by měli mít respekt k výsledkům voleb a potenciálním koaličním partnerům. Námi preferované rozložení míst v radě v poměru 5:4:2 pro SPOLU, Piráty a STAN by odpovídalo jim i matematice.“

SPOLU nicméně podle Seznam Zpráv s Piráty dále jednat nehodlá. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová pak na twitteru napsala, že cesta ke spojenectví pražského SPOLU a ANO nezačala až po volbách, ale dávno před nimi. ODS s ANO totiž podle poslankyně za Piráty dlouhodobě hlasovaly jednotně v zastupitelstvu třeba proti klimatickému plánu, metru D nebo strategii bydlení.

Do celostátní politiky se rozhodnutí nepromítne, říká Fiala

V jakém složení nakonec vedení Prahy zasedne, zatím není jasné. Premiér Petr Fiala nicméně nepředpokládá, že by se jakékoli neshody v tomto ohledu měly promítnout do celostátní politiky. Na druhou stranu podle výroků Markéty Pekarové Adamové a Ivana Bartoše to vypadá na přesný opak.

Šéfka Sněmovny se totiž do Pirátů podle Deníku N silně opřela. „Piráti vedli jednání s jediným cílem – vytěžit absolutní maximum pro sebe samé bez ohledu na Pražany, bez ohledu na vládní koalici. Zřejmě si zvykli, že když se čtyřmi poslanci mají tři ministry, bude to podobně fungovat i v Praze,“ uvedla.

Podle Bartoše ale Piráti předložili nabídku férovou. A ANO by rozhodně v radě figurovat nemělo. „Považuji to za nešťastné i s ohledem na to, že pražské ANO má úzké vazby na jejich předsedu stojícího před soudem za podvody, navíc je zde i například paní Kleslová, bývalá rozvědčice StB, která se proslavila mimo jiné pobíráním statisícových trafik z pražských městských firem a lukrativními smlouvami s ČEZ,“ řekl Novinkám.

Zdroj: Přehledně24, Twitter, Novinky, Deník N, Facebook, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články