SPOLU s Piráty se nedohodlo, bude jednat o menšinové radě. Na obě strany se nahrnula kritika

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
Zdenek Hrib
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Po dlouhých týdnech jednání se nakonec koalice SPOLU s Piráty v Praze na vytvoření koalice k vedení města nedohodla a bude jednat o menšinové radě. Trojkoalice osloví všechny strany s výjimkou SPD. Podoba menšinové rady je prozatím nejasná a vyplyne z dalších jednání. O výsledku jednání koalice SPOLU pro Prahu informovala na tiskové konferenci i na svém facebookovém profilu.

Podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba SPOLU stále trvá na tom, že bude mít pozici primátora i většinu v jedenáctičlenné radě města, což je pro Piráty nepřijatelné, píše iDNES. Koalici SPOLU se nelíbilo především to, že chtějí Piráti jednat jedině po boku Prahy Sobě, s níž utvořili Alianci pro stabilitu.

Kvůli neshodám mezi stranami nakonec Hřib skončí v opozici. „Dostali jsme sice nabídku 4 gescí v radě, ale naprosto okleštěných o pravomoci. O všem by totiž rozhodoval dosud neexistující radní pro investice z ODS s absolutním vlivem na všechny oblasti chodu města. Třeba radní pro dopravu by tak akorát zametal silnice a řešil úklid sněhu,“ napsal k problému na twitteru.

Není dál o čem jednat

„V tomto směru není dál o čem jednat. V této chvíli nám ale bohužel nevychází jiná varianta, než se pokusit oslovit zastupitelské kluby a jednat o podpoře menšinové rady, která by s politickým mandátem nově zvoleného zastupitelstva začala město řídit,“ uvedl podle Novinek člen vyjednávacího týmu SPOLU Zdeněk Zajíček.

Následně pak SPOLU informovalo, že se rozhodlo utvořit menšinovou radu. Například ANO je podle iDNES ochotné plán podpořit, ovšem pouze v případě, že by byla situace dočasným řešením maximálně do února. Patrik Nacher tuto informaci prý potvrdil reporérovi Českého rozhlasu.

Piráti se dočkali kritiky

Postup koalice SPOLU na twitteru zkritizoval například lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. „Ukázalo se, že bohužel SPOLU nemyslelo koaliční jednání vážně. Vždy chtělo většinu v radě, což neodpovídá výsledku voleb,“ uvedl. Výsledky se nelíbí ani řadě Pražanů.

„Tak si to shrňme. Nedokázal jste vyjednat koalici. Teď si uděláte vyčkávací strategii, aby vám lidi schválili koalici s ANO. Občas se zřejmě budete muset opřít i o SPD. Snad si tohle voliči zapamatují. A je mi to celkem i líto,“ vzkázal komentující na twitteru Bohuslavu Svobodovi.

„Když nemohla být koalice na vládním půdorysu, tak holt bude s ANO. To se mi sice otevírá kudla v kapse, ale co se dá dělat,“ napsal další z uživatelů twitteru.

Pro hnutí STAN jsou výsledky vyjednávání dle slov jejich zástupců velkým rozčarováním a chápou je jako špatný signál voličům, uvedli na svém facebooku. Další postup bude projednávat celostátní výbor STAN.

Většina kritiky nejen na sociálních sítích se ale nahrnula na Piráty a Prahu Sobě. „Bohužel, nezbývá než vybrat nejlepší ze špatných variant a vytvořit koalici SPOLU + ANO. Když se Hřib nechce kdovíproč zbavit Čižínského a jeho partičky, tak půjde do opozice i Hřib. Konečně,“ napsal někdo v komentářích na iDNES.

„Vy jste dostali několik nabídek na ustanovení funkční koalice na bázi vládní spolupráce. Místo toho jste začal vydírat bláznem Čižinským. Jak jsem si před volbami přál, aby to SPOLU dalo s vámi, tak teď jsem rád, že jdete k čertu. Hlavně vy osobně teda,“ dodává další komentář.

Příští zasedání zastupitelstva Prahy je naplánováno na 15. prosince. Na tomto zasedání by se již mohlo ustanovit nové vedení města.

Zdroj: Facebook, iDNES, Přehledně24, Twitter, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články