Zastupitelé v Praze ustanovili 14 výborů, hádali se o koalici a následně jednání přerušili do 15. prosince

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdenek hrib
Zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

V Praze se včera konala ustavující schůze, která probíhala dlouho do noci. Pražští zastupitelé se na ní především dohadovali o koalicích a o vedení hlavního města Prahy, nakonec ale schůze opět skončila neúspěchem. Po ustanovení 14 výborů a zvolení jejich členů bylo jednání přerušeno, informuje ČTK.

Zhruba 18 hodin trvaly dohady, které nakonec přerušil dosluhující pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten po půlnoci navrhl jednání odložit. Asi ve 3 hodiny ráno se k němu ale zastupitelé vrátili odhodlaní něco vyřešit. To se nepovedlo, schůze byla nakonec odložena až do 15. prosince.

Není to přitom poprvé, co bylo jednání odloženo. Zastupitelstvo se sešlo už 3. listopadu, tehdy byla schůze odložena na konec měsíce. Hlavním důvodem problémů je stále neshoda mezi koalicí SPOLU a Piráty. Ti odmítají do koalice jít bez Prahy Sobě, se kterou vytvořili Alianci pro stabilitu.

Právě proto byly ustanoveny výbory, které by podle SPOLU měly projednávat tisky schvalované Radou hl. města. Na jejich základě pak bude možné promítat názor aktuálního, z letošních voleb vzešlého zastupitelstva, píče ČTK.

Nekončící boje

Piráti a SPOLU vedou od konce voleb debaty o tom, v jakém složení bude vedení Prahy sestaveno, ani po dlouhých týdnech se ale nedokázali dohodnout. „Základní problém je, že SPOLU si myslí, že s jejich výsledkem budou sami poroučet celému městu a budou mít primátora a většinu v radě. Nová vláda vznikne velice rychle poté, co SPOLU vstřebá tento fakt,“ uvedl na svém twitteru Zdeněk Hřib.

SPOLU trvá na tom, že Aliance blokuje koalici. Zároveň chce ale zajistit fungování města i do té doby, než se celá situace vyřeší. „Jako vítěz voleb chceme k řízení města přistoupit zodpovědně. Rozhodli jsme se proto nyní místo přesvědčování zablokovaných Pirátů řešit fungování Prahy v rozsahu, jaký nám umožňuje zákon,“ uvedl kandidát na primátora Bohuslav Svoboda podle webu ODS.

„Jsme přesvědčeni, že tento náš návrh vytváří dostatečný časový prostor pro další vyjednávání, která jsou zjevně potřeba pro snahu o vytvoření stabilní a odpovědné vlády v Praze, a zároveň neparalyzuje chod města a životy Pražanů. A vyzýváme všechny kluby zastupitelstva k podpoře našeho návrhu,“ dodal.

Podle serveru Aktuálně může patová situace v Praze trvat klidně i celé roky. Dle bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska k tomu ale dojít v žádném případě nesmí.

„V České republice je 6248 obcí a v drtivé většině z nich jsou ustavena zastupitelstva, zvoleni starostové nebo primátoři. To, že ani dva měsíce po skončení komunálních voleb nemá primátora hlavní město Praha, která je výkladní skříní země, je chyba,“ říká podle Reflexu politik.

Zdroj: ČTK, Aktuálně, Reflex, Twitter, ODS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články