Zeman vetoval zákon o státní službě. Jeho předchozí veto Sněmovna přehlasovala

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Prezident České republiky Miloš Zeman opět využil své možnosti práva veta. Tentokrát vetoval zákon o statní službě. Vrátil ho Sněmovně především proto, že mu vadí institut takzvaných politických náměstků a to, aby se jejich množství zvyšovalo.

„Vážená paní předsedkyně, dne 10. listopadu 2022 jste mi předložila k podpisu zákon ze dne 3. listopadu 2022, kterým se mění zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Uvedený zákon na základě čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky vracím Poslanecké sněmovně k dalšímu projednání,“ napsal Zeman v dopise, který později zveřejnil i Pražský hrad.

Politické náměstky kritizuje prezident podle serveru Seznam Zprávy dlouhodobě. Do současné doby mohl mít každý ministr maximálně dva náměstky, jejich počet se měl ale nyní zvýšit. A právě to se Zemanovi nelíbí.

Úprava, která do žádného zákona nepatří

„Nyní předložená novela však tento právní stav mění a početní omezení takzvaných politických náměstků ruší, neboli jich může být libovolný počet. Funkce politického náměstka není v organizačním uspořádání správního úřadu stupněm řízení, jeho úkoly jsou v zákoně vymezeny z části neurčitě a z části v minimální míře a v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku. Jde o úpravu, která do žádného zákona, natož do zákona o státní službě, nepatří,“ zdůvodnil své rozhodnutí Zeman.

Novela podle Zemana navíc vyvolává pochybnosti o snaze depolitizovat a profesionalizovat státní správu, uvádějí Novinky. Dále se mu nelíbí faktické rušení funkce odborných náměstků a jejich přeřazení do funkce vrchních ředitelů sekcí a zavedení funkčního období pro tyto osoby na 5 let.

Druhý vetovaný zákon během několika dní

Za poslední týdny je to už druhý vetovaný zákon. Miloš Zeman nedávno vrátil Sněmovně také novelu zákona o státním rozpočtu pro letošní rok. „Prezident republiky Miloš Zeman využil ve středu dne 2. listopadu 2022 své pravomoci stanovené v čl. 50 odst. 1 Ústavy ČR a vrátil PSP ČR zákon, kterým se mění zákon č. 57/2022 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 2022,“ uvedl na svém twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

V tomto případě Sněmovna prezidentovo veto přehlasovala. Návrh tak nakonec skutečně zvyšuje schválený schodek rozpočtu o 95 miliard na 375 miliard korun, uvádí Česká televize.

Pro přehlasování prezidentova veta bylo zapotřebí 101 hlasů. Pro novelu zákona o státním rozpočtu hlasovali všichni členové vládní koalice. Celkem 103 zákonodárců se tak vyslovilo pro. Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD byli proti, návrh i tak nicméně napodruhé Sněmovnou prošel.

Zdroj: Pražský hrad, Seznam Zprávy, Česká televize, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články