V Praze se sešlo městské zastupitelstvo. Jednání muselo být po několika hodinách odloženo na konec listopadu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: Alexandr Malachovsky / CNC / Profimedia

Ve čtvrtek se v Praze poprvé od voleb sešlo městské zastupitelstvo. Vedení Prahy v čele se Zdeňkem Hřibem ale prozatím změněno nebylo, strany se nedohodly na tom, kdo je po následující 4 roky povede. Ani po více než měsíci od voleb tak město nemá své vedení.

Zastupitelstvo Prahy tvoří 65 členů. Pro volební období 2022–2026 jsou v něm zastoupeny koalice SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), ANO, Česká pirátská strana, Praha sobě, STAN a SPD, připomíná Portál hlavního města Prahy.

Vítězná koalice SPOLU navrhla po neshodě na vedení města odložit volbu až na konec listopadu, aby strany získaly čas na pokračování v komplikovaných jednáních, píše Echo24.

Rozhodnutí blokují Piráti

SPOLU v současné chvíli trvá na složení koalice na vládním půdorysu. Její rozhodnutí ale blokují Piráti, kteří uzavřeli Alianci s hnutím Praha Sobě a odmítají jít do koalice bez něj.

„Jakékoliv nabídky učiněné pouze jedné části aliance pro nás nyní nejsou relevantní,“ řekl Hřib podle iDNES. Ačkoli se strany ještě nebyly schopny dohodnout, nové zastupitelstvo se sejít muselo a právě stávajícímu primátorovi Zdeňku Hřibovi složili zastupitelé slib.

Pokud by k tomu totiž nedošlo v zákonné lhůtě, ministerstvo vnitra by muselo jmenovat dočasného správce Prahy z řad státních zaměstnanců, informuje Pražská drbna. „Budeme nadále pracovat v zájmu Prahy a Pražanů! K tomu jsme se dnes zavázali s Pirátkami a Piráty na ustavujícím pražském zastupitelstvu,“ napsal po jednání Hřib na svém twitteru.

Nekonečné spory

Zastupitelé na jednání schválili program a zvolili také členy a předsedy magistrátních výborů. Předsedou kontrolního výboru se stal Ondřej Prokop za ANO, finančního výboru Zdeněk Kovářík za ODS a školského výboru Daniel Mazur za Piráty.

Jednání provázely spory, diskuse se týkaly například složení výborů. Zastupitelé se dohadovali, kdo je či není po volbách v opozici, když dosud nebylo zvoleno nové vedení města, píše ČTK.

Praha Sobě a SPOLU dále podle Novinek řešily spor ohledně pověření nové senátorky a dosluhující pražské radní Hany Kordové Marvanové dohledem nad audity v kauze Dozimetr a nad prodejem pozemků v Lysolajích.

Praha Sobě totiž upozornila, že Marvanová v minulém období byla členkou STAN a v médiích přiznala kontakt ve věci s obviněným exnáměstkem primátora Petrem Hlubučkem.

Zastupitelé jednali přes jedenáct hodin, skončili před půl devátou večer. Zasedání přerušili, pokračovat bude podle návrhu SPOLU až ve čtvrtek 24. listopadu. V ten den by měli zvolit nové vedení.

Zdroj: Portál hlavního města Prahy, Pražská drbna, ČTK, Novinky, Echo24, Twitter, Přehledně24, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články