STAN navrhl dvě řešení koalice na pražském magistrátu. Hlavně ať je bez ANO

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr hlavacek
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Řešení ohledně nového složení vedení pražského magistrátu se stále nikam neposunulo. Hnutí STAN proto přišlo v pondělí se dvěma návrhy, jak by mohla koalice mezi SPOLU a Piráty s Prahou sobě fungovat. ANO naproti tomu navrhlo, aby vítězné SPOLU vytvořilo dočasnou menšinovou radu.

V prvním případě návrhu hnutí STAN by SPOLU mělo pět radních a primátora, zatímco Piráti společně s Prahou Sobě čtyři a STAN dva radní. V tom druhém model počítá s křeslem primátora pro STAN, šesticí radních pro SPOLU a čtyřmi pro Alianci Pirátů a Prahy Sobě, uvádí Novinky.

Koaliční vyjednávání v Praze začala už 2. října, doposud se ale strany nebyly schopné shodnout na výsledku. Proto STAN nyní vidí jako jedinou možnost, že jak SPOLU, tak Aliance přijmou jeho řešení. O svém návrhu informoval lídr starostů Petr Hlaváček i na svém twitteru.

Hlavně bez ANO

Hlaváček už před nedávnem promluvil o tom, že hnutí ANO nebere jako demokratickou stranu. „Nadále jednáme o pražské koalici na půdorysu té vládní. Koalice SPOLU, Pirátů a STAN má dohromady 37 mandátů, což je pohodlná většina. Taková koalice by byla pochopitelná, čitelná a výhodná pro spolupráci s vládou,“ uvedl podle serveru Praha IN.

„Nebráníme se ale ani širší koalici těchto subjektů i s Prahou Sobě. Nabídka Pirátů a Prahy Sobě směrem ke SPOLU a STAN je pro nás také relevantní. Tyto dvě varianty jsou v podstatě jediné možné, aby mohla v Praze vzniknout koalice, která bude vládnout bez ANO, což je vůle voličů,“ doplnil.

ANO se pokouší odstavit Hřiba

Hnutí ANO v Praze vyzvalo SPOLU, aby spoluečně vytvořily dočasnou menšinovou radu, uvádí iDNES. „Protože současným natahováním povolebního jednání hrozí, že současná rada bez mandátu bude i nadále v Praze rozhodovat o celé řadě koncepčních tisků či zahajovat úplně nové projekty, na které nemá politický mandát, přicházíme s nabídkou směřovanou vítězi voleb, a to k zahájení jednání o vyslovení časově omezené podpory menšinové radě města,“ uvedli zástupci hnutí i na twitteru.

V případě vzniku menšinové rady by skončila rada primátora Zdeňka Hřiba za Piráty. Právě na to reaguje Hlaváček, podle kterého je důležité držet hnutí ANO od magistrátu dál, píše CNN Prima NEWS.

„ANO nabídlo během víkendu SPOLU pro Prahu tichou podporu. Pokud by SPOLU tuto nabídku přijalo, šlo by o selhání všech demokratických stran. Jakkoliv se může zdát situace patová, ještě je šance se domluvit. Buďme odpovědní především k Praze a jejím občanům,“ napsal na svém facebooku.

SPOLU již dříve avizovalo, že by chtělo vytvořit koalici s Piráty a STAN. Piráti ale uzavřeli Alianci pro stabilitu s Prahou Sobě a chtějí jednat pouze po jejím boku. S tím SPOLU nesouhlasí, a právě proto se jednání stále protahují.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Novinky, STAN, Praha IN, iDNES, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články