Pokud chcete jednat s námi, pozvěte i Prahu Sobě, vzkazují Piráti koalici SPOLU

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdenek Hrib
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Pražští Piráti i nadále trvají na tom, že do koalice půjdou pouze s Prahou Sobě. Současný primátor hlavního města Zdeněk Hřib znovu odmítl nabídku koalice SPOLU na domluvu pouze se STAN a Piráty. Označil ji za irelevantní, píše server Aktuálně.

Hřib původně požadoval, aby se všechny strany sešly v úterý, místopředseda ODS Zdeněk Zajíček ale takové setkání odmítl. Minulý týden Piráti a Praha Sobě uzavřeli memorandum o vytvoření Aliance pro stabilitu, která zaručuje, že při vyjednávání budou postupovat společně.

Zdeněk Hřib ale podle iDNES uvedl, že nabídka adresovaná pouze Pirátům nedává smysl. „Jakékoliv nabídky učiněné pouze jedné části aliance pro nás nyní nejsou relevantní,“ řekl. Dodal, že bylo původně nabídnuto i STAN, aby se k alianci připojili. K tématu se vyjádřil i na svém twitteru.

Schůzka bude v každém případě

„Koalice SPOLU pro Prahu zaslala v sobotu 22. října pražským zástupcům vládních stran nabídku k vytvoření většinové koalice v Praze ve složení SPOLU pro Prahu, Piráti a STAN. Proto považuje za správné a korektní nyní dále nejednat se zástupci Praha Sobě a vyčkat výsledku jednání s oslovenými koaličními partnery,“ uvedl podle České televize předseda pražských zastupitelů SPOLU Zdeněk Zajíček.

To se ale Pirátům nelíbí. „Piráti berou na vědomí nabídku koalice SPOLU, nicméně my máme už od čtvrtka vytvořenou Alianci stability o síle 24 zastupitelů. Tedy jakékoliv nabídky učiněné pouze jedné části aliance pro nás nyní nejsou relevantní,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci Hřib.

Hřib následně dodal, že úterní schůzka se v každém případě konat bude. Pokud by se jí ale nemohli zúčastnit zástupci Prahy Sobě, budou se na ní řešit pouze programové otázky, nikoli případné otázky ohledně koalice. „Vyhodnotíme programový průnik mezi SPOLU a Piráty. Nepovedeme tam nicméně povolební vyjednávání,“ řekl primátor.

Vyhodnotili jsme to jako nejlepší řešení

S Hřibem nesouhlasí předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. „Mrzí mě to. Chceme skutečně vytvořit koalici na vládním půdorysu. V rámci koalice SPOLU jsme ji vyhodnotili jako nejlepší řešení pro Prahu. Nikdo nás nemůže podezírat z toho, že chceme vládnout s hnutím ANO,“ řekl Pospíšil pro CNN Prima NEWS.

„Když někdo, kdo nevyhrál volby, skončil třetí a teď stanovuje podmínky, že s námi bude jednat pouze, když k tomu přizveme ještě někoho jiného, tak to trochu popírá princip voleb,“ doplnil. „My jsme kandidovali jako volební koalice. Voliči nás zvolili svou jednou volbou, ale Piráti kandidovali samostatně a Praha Sobě kandidovala samostatně. Teď vytvořit blok, tvrdit, že mají víc mandátů, to je pro mě opravdu podivné.“

Pospíšil stále věří, že by v Praze mohla fungovat koalice pouze s Piráty a hnutím STAN. Hřib na to má názor zcela opačný. Podle všeho tedy dojde k jednání mezi stranami bez Prahy Sobě, v takovém případě je ale podle primátora jasné, že se o žádné alianci mluvit nebude.

Zdroj: Aktuálně, iDNES, CNN Prima NEWS, Česká televize, Twitter,Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články