Piráti a Praha Sobě uzavřeli Alianci pro stabilitu, aby urychlili jednání o koalici ve vedení města. SPOLU i voliči mají ale jiný názor

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Zdenek Hrib a Jana Komrskova
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Ani měsíc po konání komunálních voleb není v Praze jasno o koalici. Neúspěšná jednání nyní nejspíše zkomplikuje fakt, že Piráti a Praha Sobě vytvořili Alianci pro stabilitu a v jednáních s vítěznou koalicí SPOLU budou vystupovat společně a jednotně.

Pro připomenutí volby vyhrála v Praze koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 19 mandáty, na druhém místě skončilo ANO (14 mandátů), třetí byli Piráti (13 mandátů), čtvrtá Praha Sobě s 11 mandáty, páté STAN s 5 mandáty a poslední SPD se 3 mandáty.

Jednání se zastavila

Jednání o koalici, která by odpovídala vládnímu půdorysu, dle SPOLU blokuje povýšené jednání Zdeňka Hřiba. Dle Pirátů je největším problémem trestní stíhání zastupitele za SPOLU Jana Wolfa. SPOLU však chápe tato vyjádření jako zakrývací manévry dalších nároků Pirátů, mezi které prý patří i získat post primátora.

„Respektujeme požadavek koalice SPOLU obsadit funkci primátora hlavního města,“ negoval toto Hřib pro Novinky.

Souvisle s jednáním s Piráty probíhá i jednání vítězné koalice s hnutím ANO, kde dle vyjednávacích týmů panuje programová shoda.

Hlavní město tak stále nemá domluvenou koalici, ačkoliv se blíží zasedání zastupitelstva, na kterém má být zvolena nová Rada města.

„Rada jede, dokud nebude zvolena nová, nebo dokud nebude odvolaná, ale to by asi nikomu neprospělo,“ vysvětlila pro Novinky další postup Jana Komrsová.

Aliance pro stabilitu

Piráti a Praha Sobě reagovali na pomalé tempo vyjednávání vytvořením Aliance pro stabilitu.

„Setkali jsme se, abychom vyhodnotili aktuální situaci. Praha Sobě a Piráti získali třetinu hlasů. Povolební vyjednávání nepostupují tempem, které veřejnost očekává. Rozhodli jsme se pro urychlení vyjednávání,“ uvedl podle Novinek po jednání s Prahou Sobě současný primátor Zdeněk Hřib.

Piráti navíc uvedli, že do Aliance se může přidat i STAN, pokud o to bude mít zájem.

Bohuslav Svoboda dle Hřiba vznik Aliance „vzal na vědomí“. Vítězná koalice se však dle serveru Aktuálně již dříve vyjádřila nesouhlasně proti široké koalici s Piráty, Prahou Sobě a STAN.

„Koncepčně tenhle krok jde proti, neboť se sníží počet možných kombinací, navíc ostatním říkají, že se mohou dohodnout buď s oběma, nebo s nikým. Na druhou stranu je to ale jejich právo uzavřít alianci,“ kritizuje dle iDNES vznik Aliance například pražský lídr ANO Patrik Nacher.

„Je to zvláštní, byli jsme domluveni na této formě, a teď to má být jinak. Snižuje to důvěryhodnost partnera,“ vyjádřil se pro Aktuálně nesouhlasně i Jiří Pospíšil z TOP 09.

„Nyní jsme ve fázi, kdy se naše programové týmy teprve schází a hledají programové průniky. Takové jednání s Prahou Sobě a Piráty zatím ještě neproběhlo. A bez vyhodnocení programových průniků nemůžeme zodpovědně říci budoucí složení koalice. Pro nás stále platí termíny naplánovaných jednání,“ uvedl své stanovisko dle Pražského deníku Zdeněk Zajíček z ODS.

Zrada pro voliče?

Nutno podotknout, že vznik Aliance se nesetkal s pozitivními ohlasy ani u voličů Pirátů. Pod příspěvkem o vzniku Aliance, který Piráti sdíleli na svých facebookových stránkách, se objevila kritika tohoto kroku.

„Tohle skončí zbytečně spoluprací SPOLU s ANO a STAN. Proč jste nekandidovali jako koalice? Mohlo být pro voliče jasno,“ napsal jeden z diskutujících a další mu dávají za pravdu, že tímto rozhodnutím Piráti nahráli koalici SPOLU a ANO.

„Spojením s Praha Sobě budete do budoucna nevolitelní!,“ reaguje další. Někteří voliči Pirátů však tento krok považují za rozumný a Hřiba za tuto iniciativu pochválili. Povolební jednání tak zřejmě k podpisu koaliční smlouvy zatím nesměřují.

Zdroj: Novinky, Přehledně24, Twitter, iDNES, Facebook, Aktuálně, Pražský deník

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články