V Praze stále není jasno ohledně koalicí. Čtvrteční vyjednávání SPOLU a Pirátů opět nepřineslo shodu

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Jan Wolf Bohuslav Svoboda a Jiri Pospisil
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Ve čtvrtek 6. října se opět sešli zástupci pražských frakcí SPOLU a Pirátů a snažili se najít společné řešení sporných otázek, které brání uzavření koaliční dohody. Pirátům totiž i nadále vadí trestně stíhaný zastupitel Jan Wolf. SPOLU jej však nechce stáhnout s tím, že mohou zastupitele obsadit dle svého uvážení.

Komunální volby vyhrála v Praze koalice SPOLU, která získala 19 mandátů. Na druhém místě skončilo hnutí ANO se 14 mandáty následované Piráty se 13 zastupiteli, Prahou Sobě s 11 mandáty, STAN s 5 mandáty a SPD se 3 mandáty. Okamžitě začala jednání, která však dosud nepřinesla žádný konkrétní výsledek.

SPOLU dává časové ultimátum

„Připravenost na naší straně se znovu setkat a jednat tady je, ale dáváme si čas do pondělí, kdy se pokusíme projednat závěry z jednání s našimi zastupitelskými kluby, kde musíme zastupitele informovat. Potom případně do dalších kol jednání půjdeme s mandáty, které od našich klubů dostaneme,“ uvedl podle ČTK po jednání zastupitel a člen vyjednávacího týmu SPOLU Zdeněk Zajíček a dal tak Pirátům časové ultimátum.

Pro Piráty je však nepřekonatelným problémem k dohodě zmíněný Jan Wolf, protože má strana ve svém programu, že nebude spolupracovat s trestně stíhanými osobami.

Wolf je obviněný v kauze přidělování sportovních dotací na magistrátu a dle svých slov odstoupit nehodlá, pokud ho k tomu nevyzve vedení SPOLU.

Navíc je obsazení Wolfa dle sdělení Hřiba podle serveru Aktuálně pro SPOLU dokonce podmínkou.

„Koalice SPOLU vyslovila nejmarkantnější podmínku, že trestně stíhaný Jan Wolf nutně musí zasednout v radě. Takto natvrdo nám to dosud neprezentovala,“ řekl Hřib po jednání.

Piráti navrhli, aby se Wolf stal předsedou magistrátního kulturního výboru a neměl tak rozhodovací pravomoci. To však koalici SPOLU přijde absurdní, že jedna funkce Pirátům vadí a jiná ne.

„Pokud bych teď Pirátům uhnul, znamenalo by to, že může být kdokoli za cokoli odstaven. Jsem tady za tisíce dalších politiků, kterým se může stát něco podobného,“ vyjádřil podle Aktuálně své stanovisko Wolf.

Neshody jsou i ohledně primátora

Kromě Wolfa se však během vyjednávání objevil další problém a tím je funkce primátora.

„Musím konstatovat, že Piráti trvají na svém stanovisku, které zpochybňuje to, že vítěz voleb by měl obsadit funkci primátora,“ uvedl pro ČTK Bohuslav Svoboda.

Na jeho slova však reagovala vyjednávačka Pirátů Jana Komrsková s tím, že takto to není.

„Na nějakém konkrétním půdorysu případné koalice a rozdělení zodpovědnosti v radě je ale nutné se domlouvat s budoucími koaličními partnery. My jsme nic neodmítali,“ uvedla.

Na čem se strany naopak shodly, jsou programové body. „Našli jsme programovou shodu v těch zásadních prioritních tématech. Nenašli jsme tam žádné zásadní programové překážky, které by bránily v pokračování jednání. Pochopitelně tam jsou detaily, které je nutné vyjasnit, ale to je asi naprosto samozřejmé,“ sdělil Hřib.

ANO chce být součástí koalice

ANO skončilo ve volbách druhé, lídr Patrik Nacher již s koalicí SPOLU jednal a shodli se prý v dopravních otázkách.

„Nicméně obsahově jsme i nalezli některé věci, kde se zatím lišíme, což je třeba věc nějaké sociální podpory,“ dodal Nacher podle iDNES s tím, že ohledně personálního složení s koalicí nemluvil.

„Když ta komunikace je dobrá, tak se dají překonat i věci, které jsou sporné, nebo se některé sporné věci mohou z programu vypustit. V tom jsme neviděli žádný problém,“ potvrdil Svoboda s tím, že je to představa SPOLU, jak má jednání s potenciálními partnery probíhat.

Nacher dále pro iDNES uvedl, že by se ANO chtělo stát součástí koalice. Již dříve se však proti koalici s ANO vyjádřili Piráti, STAN i Praha Sobě.

Pokud by s koalice SPOLU nakonec domluvila s hnutí ANO, vznikla by koalice s křehkou většinou 33 hlasů.

Neshody vznikají i ohledně Praha Sobě, které by STAN chtělo mít v koalici se SPOLU a Piráty. To se však koalici dle Marka Bendy nelíbí, protože by se jednalo o kopii dosavadní vlády, kterou v Praze několik let kritizovali.

„Představu, že si ji zkopírujeme, jen do ní bude doplněna vítězná koalice, v žádném případě nesdílíme,“ řekl po jednání podle Novinek Benda.

Zdroj: ČTK, Aktuálně, iDNES, Přehledně24, Twitter, Novinky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články