Koalice v Praze je zatím nejasná. Podle premiéra je preferováno vedení po vzoru vládní pětikoalice

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Bohuslav Svoboda
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Výsledky komunálních voleb jsou již známé a nyní politiky čeká velká výzva ve formě vyjednávání o koalicích. Dle premiéra Fialy by bylo nejlepší, kdyby uskupení SPOLU vytvářelo koalice v rámci vládní pětikoalice. Zároveň se vyjádřil, že by pražský lídr uskupení, Bohuslav Svoboda, byl dobrým pražským primátorem.

„Ani na komunální úrovni nepreferujeme koalice s hnutím ANO. Že nějaké jsou, není nová věc. Kolikrát to ani jinak nejde. Velmi často je ve vedení měst pět a více subjektů. Na komunálu preferujeme vznik vedení po vzoru vládní pětikoalice. Musíme ale respektovat, jak voliči rozdali karty,“ vyjádřil v pořadu televize CNN Prima News premiér své stanovisko k utváření koalic.

Jednání v Praze váznou

V Praze vyhrála komunální volby koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) následované hnutím ANO, které posunulo Piráty na třetí místo. Kromě zmíněných se dále do zastupitelstva dostali kandidáti z Praha Sobě, STAN a SPD.

„Uvidíme, jak jednání v Praze dopadnou. Probíhají tak, aby vznikla koalice, která se bude podobat té vládní. V Praze jsme zvítězili a myslím, že Bohuslav Svoboda by byl dobrý primátor,“ uvedl premiér k jednáním.

Zástupci SPOLU a STAN se sešli na prvním jednání již v neděli a následovalo setkání Bohuslava Svobody s nynějším primátorem Zdeňkem Hřibem. Jednání mezi nimi však podle iDNES zatím nepřineslo žádnou dohodu.

Hřib nechce koalici s trestně stíhanými

Ohledně případné koalice se vedly spory ještě před volbami, kdy se nynější primátor Hřib a kandidát na primátora Svoboda vzájemně napadali.

„Spory s panem Svobodou nebyly osobní. Lidé mají právo vědět, že koalice Spolu má na pražské kandidátce dvě trestně stíhané osoby. A když někdo tvrdí, že emise z aut nejsou pro lidské zdraví zásadní, to ať se na mě nikdo nezlobí, že se proti tomu ohradím,“ uváděl Hřib již během voleb.

Mimo jiné taky v rozhovoru pro Seznam Zprávy prohlásil: „Jít v Praze s ANO, nebo ODS? To je jako otázka, jestli bych radši chřipku ptačí, nebo prasečí.“

„V předvolební fázi může být kampaň velmi ostrá, padají často i osobní urážky. V okamžiku, kdy skončí volební klání a jde o dohodu na nějaké fungující koaliční smlouvě, tak tyto osobní věci musí stranou. Já už si teď nepamatuji, co kdo řekl,“ vyjádřil se Svoboda k předvolebním výrokům Hřiba.

Dle Zdeňka Hřiba je aktuálně jediným problémem dohody program Pirátů, který slibuje, že zástupci této strany nezasednou do rady s trestně stíhanými osobami. Ve volbách však za SPOLU uspěl například Jan Wolf, který je obviněný kvůli sportovním dotacím na magistrátu, píšou Novinky.

„Druhá strana si stanovila řadu podmínek, které jsou složité. Pirátská strana by měla uvažovat o tom, zda tyto podmínky mají reálné řešení,“ uvedl Svoboda s tím, že jednání budou pokračovat. „Chceme dospět k tomu, abychom měli funkční radu a funkční zastupitelstvo,“ doplnil.

Další jednání zahrnou nejspíše i ANO

Co se týče jednání s dalšími vítěznými stranami, tak se již rýsuje dohoda mezi SPOLU a STAN.

„Tak, jak jsme avizovali, sešli jsme se s našimi nejbližšími partnery a setkali se se zástupci STAN. Jednání bylo vstřícné a věcné a konstatovali jsme, že jsme si programově blízko. Slíbili jsme si, že v jednáních budeme nadále pokračovat,“ uvedl podle Novinek k jednáním člen vyjednávacího týmu SPOLU Zdeněk Zajíček.

Pokud se SPOLU a Piráti nedohodnou, nabízí se koalice s hnutím ANO, kde je lídrem zmíněný Nacher. Ten se jednání s vítězem voleb nebrání.

„Z hlediska obsahu a personálií bych rád jednal se všemi kromě Prahy Sobě,“ sdělil pro CNN Prima News Nacher a dodal, že: „Koalice Spolu se rozhodla k jednání oslovit subjekty na základě vládního půdorysu, což jen ukazuje, že to není o komunálních tématech. Místo hledání obsahové shody se hledá shoda na vládním půdorysu.“

Zdroj: CNN Prima News, Novinky, Seznam Zprávy, iDNES, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články