Hlavní téma: Dozimetr. Svoboda s Hřibem se do sebe pustili v předvolební debatě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: Profimedia

Komunální volby se blíží a politici si jeden ohledně druhého neberou servítky. Předvolební debata na CNN Prima NEWS byla plná hádek a emocí, především bývalý primátor Bohuslav Svoboda a současný primátor Zdeněk Hřib předvedli, že s rozhodnutími toho druhého rozhodně nesouhlasí.

Už minulý pátek se ve studiu České televize sešlo sedm kandidátů na nového pražského primátora a vedla se dlouhá debata o tématech, která Pražany trápí. Debata o cenách bytů, energií, ale i o dopravní situaci v hlavním městě se řešila následně také v nedělní superdebatě na CNN Prima NEWS.

Za vedení Prahy nese primátor plnou zodpovědnost. Proto měl v kauze Dozimetr podle Bohuslava Svobody odstoupit z funkce především Zdeněk Hřib. S tím ale současný pražský primátor nesouhlasí a také se v předvolební debatě naplno bránil.

„Kauza Dozimetr vypukla už před třemi měsíci. Myslím, že je naprosto zjevné, že Piráti v tom nejedou. Žádný Pirát nebyl zapleten do kauzy. Mě osobně ani policie nekontaktovala,“ řekl. Následně pak Svobodovi připomněl, že ani jeho minulost není úplně čistá.

Kauza Dozimetr

„Rád bych vám připomněl, že váš první náměstek byl trestně stíhaný. Rozdíl mezi námi dvěma je podstatný. Když jsem se to dozvěděl, tak jsem Petra Hlubučka okamžitě odvolal, vy jste se svým náměstkem ještě osm měsíců spolupracoval,“ obul se do svého předchůdce Hřib.

Svoboda se ale ohradil, že ve své situaci dělal to nejlepší, co mohl. „Ještě vám připomenu, že za vaší vlády ODS přijala dar od rodiny Redlů, 500 tisíc korun. Ptám se, kdy ty peníze konečně vrátíte?“ spojil pro změnu s Redlem Hřib Svobodu.

Chaos

Kromě Dozimetru se do sebe oba primátoři ale pustili i v dalších ohledech. Jedním z velkých témat se staly například investice. Podle Svobody za úřadování současného primátora Praha peníze do investic projídá.

„Musíme všechny podniky, které máme – Pražská plynárenská nebo PRE – dostat do jiného módu. Firmy by měly vydělávat. To já jsem koupil PRE. Od té doby ji máme a vydělávala. Teď prodělává a město jí muselo dát dvě miliardy,“ prohlásil. Hřib na to reagoval slovy o tom, že za Svobody vládl v Praze chaos, který on napravil.

Na pomoc mu přispěchal také starosta Prahy 7 Jan Čižinský: „Pan docent si popletl PRE a Pražskou plynárenskou. Náš Pavel Vyhnánek, náměstek, má finance zdravé, Praha má finance zdravé. Dokonce si mohla dovolit během covidu pomoci miliardou podnikatelům,“ řekl lídr Prahy sobě.

„Vrátím se k projídání. To, že jsou zaplaceni všichni lidé, kteří pracují pro město, a jsou placeni slušně i přes inflaci, považuji za základ,“ uvedla pro změnu kandidátka Solidarity Anna Šabatová. Ta mimo jiné také prohlásila, že by v Praze především podpořila pěší dopravu.

„My samozřejmě podporujeme veřejnou dopravu a také pěší dopravu. Ten, kdo staví silnice, v podstatě seje auta. Je to teorie dopravní indukce a musíme začít přemýšlet jinak,“ řekla v superdebatě.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Přehledně24, Facebook, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články