V České televizi se představili kandidáti na pražského primátora. Chtějí řešit drahé byty i elektřinu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Magistrat
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

V pátek se ve studiu České televize sešlo sedm kandidátů na nového pražského primátora. Diskutovalo se o nejpalčivějších problémech Pražanů, mezi které patří vysoké ceny bytů, problémy s dopravou a také nejistota ohledně energetické krize.

Pozvání do studia České televize přijalo sedm nejvíce relevantních kandidátů na pražského primátora. Volby na tuto politickou funkci proběhnou během tohoto víkendu.

Diskutovat tak přišel za ANO Patrik Nacher, za Piráty Zdeněk Hřib, za Prahu Sobě Jan Čižinský, za Solidaritu (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) Anna Šabatová, za SPD, Trikolóru, Hnutí PES a nezávislé společně pro Prahu Milan Urban, za SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda a za STAN Petr Hlaváček.

Pražanům se nelíbí drahé bydlení

Jedním z nejdůležitějších bodů, který se probíral, byla přirozeně bytová situace v Praze. S tou je nespokojeno až 94 procent obyvatel Prahy, alespoň to vyplývá z průzkumu společnosti KANTAR, který si zadala Česká televize. Podle většiny kandidátů lze trh s nemovitostmi a nájmy ovlivnit jen další výstavbou bytů, ideálně tedy těch městských.

„Za dobu celého volebního období jsme nepostavili nic, tady chybí třicet tisíc bytů,“ kritizoval v České televizi současné vedení Prahy Bohuslav Svoboda. K němu se přidal i Patrik Nacher, kterému se nelíbí, že příprava stavebních projektů trvá v hlavním městě až příliš dlouho, což stavbu nových bytů zbytečně prodlužuje i prodražuje.

Shodli se na potřebě metra D

Velmi nespokojeni jsou Pražané také s automobilovou dopravou v Praze. Jako problém to označilo 91 procent oslovených respondentů z výše uvedeného průzkumu.

Všichni účastníci debaty se shodli na nutnosti vybudovat novou trasu metra D. A také vybudovat více odstavných parkovišť, takzvaných P+R. Podle Šabatové by se měla rozšířit také tramvajová doprava, a to především kolem Prahy.

Během této diskuze se kandidáti dotkli i aféry Dozimetr, která se týká právě pražského dopravního podniku (DPP). Podle Zdeňka Hřiba a Petra Hlaváčka se lze podobným kauzám vyhnout snížením limitů pro nutnost vyhlásit otevřenou soutěž.

Problém s vlastníky Pražské energetiky

Přirozeně se v diskuzi řešila také současná energetická krize, která svírá nejen Prahu, ale prakticky celou Evropu. Velmi intenzivně se řešilo vlastnictví Pražské energetiky. Zatímco Pražská plynárenská je zcela ve vlastnictví města, u Pražské energetiky a Pražské teplárenské tomu tak není.

Podle současného pražského primátora brzdí prodej PRE jeden z jejích minoritních vlastníků, a to německá EnBW. „Nejde to, protože nám to nechce prodat. Je jedno, jak vesele s nimi chcete jednat. Oni to prodat nechtějí,“ řekl v pořadu České televize Hřib.

Bohuslav Sobotka a Patrik Nacher však uvedli, že si myslí, že by jednání s německými vlastníky mělo pokračovat, a že si umí představit, že by je k prodeji nakonec přesvědčili.

Zdroj: Česká televize

Autor: Markéta MladáSouvisející články