Petr Fiala si připravil na neděli mimořádný projev. Podle opozice je to neférová předvolební kampaň

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Premiér Petr Fiala vystoupí v neděli s mimořádným projevem k obyvatelům České republiky. Projev bude podle webových stránek vlády vysílat několik televizních stanic a předseda vlády v něm hodlá informovat o stávajících opatřeních týkajících se energetické krize. Jeho záměr ale opozice velmi ostře kritizuje.

V neděli v podvečer se na vlnách Českého rozhlasu a také na obrazovkách České televize, TV Nova, FTV Prima objeví premiér Petr Fiala. Podle mluvčího vlády Václava Smolky chce občany informovat o aktuálních opatření, které vláda chystá při zvládání energetické krize. Uvedl to zpravodajský server Seznam Zprávy.

Už druhý letošní projev

Nejspíše tak bude hovořit o novele energetického zákona, která prošla poslaneckou sněmovnou v pátek. Právě díky ní má dojít k zastropování cen elektřiny a plynu. V praxi to znamená, že maximální cena silové elektřiny bude 6 korun za kWh a maximální cena plynu bude 3 koruny za kWh.

Není to poprvé, kdy předseda současné vlády předstoupí před občany. Naposledy tak učinil 22. června. Už tehdy se hovořilo o energetické krizi, která byla následkem války na Ukrajině.

Fiala tehdy lidem sliboval, že se nikdo nemusí obávat zimy. Upozornil však na to, že si Česká republika bude muset zajistit větší nezávislost na ruském plynu, tedy ideálně hledat jiné dodavatele.

Podle Vondráčka jde o neférovou kampaň

U opozice ale Fiala se svým projevem velmi tvrdě nerazil. Valná většina opozičních poslanců jej totiž podezírá z toho, že se jedná o pouhou předvolební kampaň. Komunální volby a na některých místech také volby do Senátu se totiž budou konat ani ne týden po projevu.

„Považuji to za hrubé zneužití funkce premiéra. Je to v rozporu se zásadami férové kampaně a je to v rozporu se zákonem o přístupu k veřejnoprávním médiím,“ uvedl na poli Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO. Podpořil ho i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který projev sdílel na svém facebooku.

„Neděje se nic mimořádného kromě toho, že to vláda mimořádně nezvládá,“ doplnil ještě. Navíc navrhl premiérovi, aby se svým projevem počkal, až bude po volbách.

Okamura kritizuje Fialu za neúčast v debatách

Podobný názor má i předseda další opoziční strany, hnutí SPD, Tomio Okamura. Toho také naštvalo, že Fiala zrušil účast v televizní debatě na CNN Prima NEWS.

„V neděli večer zrušil předvolební televizní debatu na CNN Prima, kde měl být s Bartošem proti mně a Babišovi. Prý letí na pohřeb anglické královny, který je ale až v pondělí. A teď se dovídáme, že v neděli večer vystoupí ve všech televizích s jednostranným předvolebním projevem bez oponentů,“ uvedl poslanec na svém facebooku.

Projev bude ale zřejmě předtočený, protože Fiala skutečně jede na pohřeb královny Alžběty II., kde bude reprezentovat Českou republiku namísto prezidenta Miloše Zemana.

Zdroj: Vláda, Seznam Zprávy, Facebook, Přehledně 24

Autor: Markéta MladáSouvisející články