Vláda se rozhodla zastropovat ceny energií domácnostem na 6 Kč za kWh. Řešení pro průmysl se chystá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlada
Zdroj: CNC / Profimedia

Vláda se v pondělí na mimořádném zasedání shodla na nutnosti zastropovat ceny energií. Parlamentu předloží v následujících dnech návrh na novelu, která by umožňovala v rámci energetického zákona a zákona o působnosti orgánů České republiky určit horní hranici cen silové elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky a podnikatele.

Česká vláda dlouho zastropování energií odmítala, nicméně ceny v posledních týdnech nezastavitelně stoupají a jiná možnost podle zástupců kabinetu už nebyla. „Dnes jsme rozhodli o národním řešení současných vysokých cen energií, které koncem srpna vystoupaly do neakceptovatelných výšek,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Na webu vlády České republiky jsou pak mimo jeho slov uvedeny i konkrétní částky, na kterých se vláda po dlouhém jednání shodla. Strop bude u elektřiny 6 Kč/kWh a u plynu 3 Kč/kWh včetně DPH za silovou složku ceny – tedy za samotnou energii.

Jak vysvětluje server Seznam Zprávy, k této částce pak dodavatel připočítá regulovanou část ceny energie. Závěrem by pak cena elektřiny měla činit i s DPH zhruba 7 až 9 Kč/kWh.

Děkujeme, konečně!

Vláda oznámila své rozhodnutí také na sociálních sítích. Kromě twitteru, kde byly komentáře uživatelů mírnější, se objevila informace i na facebooku. Tam řada lidí za práci vlády poděkovala, jiní si ale nebrali servítky a zkritizovali kabinet s tím, že takové rozhodnutí mělo přijít už dávno.

„Konečně jste se k tomu dokopali, co? Chtěli jste to zkusit co nejdéle, kolik vydržíme, a mastit si státní kasu na DPH a na zisku, co? A ejhle, ony do toho spadly i nemocnice, školy, atd., co?“ rýpe někdo v jednom komentáři. Další lidé se rozčilují, že vláda mluví o 6 korunách, přitom je ale realita jiná.

„Uváděná cena 6 Kč za kWh je samozřejmě bez distribuce. Takže reálná cena se bude pohybovat mezi 7 až 9 Kč za kWh! Na začátku tohoto roku to navíc bylo 3 Kč za kWh. Slováci zvládli zastropovat cenu na 1,6 Kč za kWh!“ rozčiluje se facebookový sledující.

Jiní se ale vlády zastávají: „Co chcete? Myslím si, že se vláda snaží, co může, aby snížila škody způsobené ještě za vlády vašeho milovaného premiéra, který se teď musí soudit. On tak zlatý asi nebude, co? Super posun, jen tak dál,“ pochválil kabinet jeden z komentářů.

Meziročně ceny přesto výrazně vzrostou

Ačkoli vláda ceny zastropovala, podle Novinek budou Češi meziročně platit za energie daleko více. Server dokonce připravil přehled toho, jak díky novým krokům vlády lidé ušetří.

„Stanovením cenového stropu ale vláda přibrzdí zvýšení, které by v některých případech mohlo přesahovat meziročně i 100 000 korun,“ uvádí web.

„Připravujeme také řešení pro průmysl. Toto řešení představíme ve středu po jednání se zástupci podnikatelských svazů a s ohledem na souběžně připravované evropské řešení,“ doplnil Fiala po pondělním jednání vlády.

Zdroj: Vláda ČR, Seznam Zprávy, Novinky, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články