Vláda jedná o řešení energetické krize. Výsledky představí v pondělí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Vláda příští pondělí představí národní plán řešení energetické krize. V pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS o tom promluvil Petr Fiala. Jeho slova se ale odborníkům nelíbí. Podle jejich slov je v pondělí pozdě. Pondělní mimořádné zasedání by mělo přinést okamžité výsledky a v ten samý den by měli mít jasno i lidé.

„Lidé se uklidní, až když uvidí konkrétní návrh. Nevím, na co vláda čeká. Nechápu, proč tady zatím žádné národní řešení není. Nějaký úsporný tarif ta doba absolutně předběhla. V pondělí musí lidé slyšet jedinou věc, a to je cena, za kterou bude elektřina. Politici v tom dělají veliký chaos, jde o komunikační katastrofu,“ řekla stejné televizi komentátorka Lenka Zlámalová.

V jejích slovech ji podpořil i Radko Kubičko. Ten dodal, že se z politického hlediska zdá, jako by vláda byla zcela neschopná. Politici se ale brání. „Vláda dlouho diskutovala o věcech, které se týkají energetiky. Myslím, že máme jasnou představu o tom, jaká konkrétní pomoc by měla ze strany vlády přijít,“ uvedl pro server Seznam Zprávy ministr financí Zbyněk Stanjura.

Fiala: Neberte spekulace vážně

Podle Fialy je třeba brát s rezervou návrhy, které se objevují v médiích. Často jde o nepotvrzené spekulace a skutečnou pravdu představí vláda hned po pondělním jednání. I s tím se svěřil v pořadu na CNN Prima NEWS. „V tuto chvíli říkám, že žádná čísla nemohu sdělovat. Příští týden představím konkrétní řešení,“ uvedl.

„Jeden představitel opozice vykřikoval: ‚Kupte plyn.‘ My ho koupili včas a za přijatelnou cenu. Ale kdybych dopředu řekl, že Česká republika chce koupit plyn, bude jeho cena jinde,“ řekl dále předseda vlády. Doplnil, že vláda je v současné chvíli jako v akčním filmu.

Premiér si podle svých slov uvědomuje, že současná situace a především inflace spolu s vysokými cenami energií občany ČR drtí. Podle jeho slov se kabinet snaží dělat, co může, na finální rozhodnutí si ale musí lidé počkat.

Energie pro školy a nemocnice

Lidé se sice bojí toho, jak daleko může zdražování energií zajít, vláda se ale obává i toho, jak budou nadále fungovat některé instituce. V současné chvíli řeší ve velkém především energie pro školy a nemocnice. Včera Marian Jurečka avizoval, že se bude kabinet tématu věnovat na dnešním zasedání.

„Systém jsme dnes opravdu schopný garantovat a říci jak hejtmanům, starostům, tak i jednotlivým resortům, že máme garanci a jistotu, že od 1. ledna budou mít dodavatele, kteří zajistí dodávky energií. Nikomu to nenutíme, ale je to možnost,“ uvedl podle Seznam Zpráv.

Podle Fialy si uvědomují problémy i výrobci energií. „Na Úřad vlády jsem svolal jednání s největšími výrobci elektřiny v ČR. Výrobci si uvědomují, že současná situace může mít dalekosáhlé negativní dopady na ekonomiku, a spolupracují na přípravě modelu zastropování cen,“ uvedl na twitteru.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Seznam zprávy, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články