Miloš Zeman se pohřbu Alžběty II. nezúčastní, zastoupí ho Fiala. Král Karel III. podle prezidenta naváže na odkaz své matky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Prezident Miloš Zeman se osobně nedostaví na pohřeb britské královny Alžběty II. Podle jeho slov mu lékaři zakázali létat, Českou republiku tak bude ve smuteční den na místě zastupovat premiér Petr Fiala. Zeman to řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1 s tím, že kdyby to jeho zdravotní situace umožňovala, samozřejmě by se účastnil.

Podle Miloše Zemana je smrt britské královny obrovskou ztrátou. „Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích,“ uvedl přes mluvčího podle serveru Novinky prezident v den jejího úmrtí.

„Poprosil jsem Petra Fialu, aby se toho zúčastnil z toho prostého důvodu, že mně lékaři zakázali létat, protože mám díru v břiše kvůli žaludeční sondě,“ objasnila podle informací iDNES hlava státu své důvody, proč se pohřbu nemůže zúčastnit. Fiala podle Zemana souhlasil. „Poděkoval jsem mu a slíbil jsem, že mu to oplatím,“ doplnil prezident.

Vlajky na půl žerdi

Po smrti britské královny nařídil Zeman stáhnout vlajky na Pražském hradě na půl žerdi. Lidé mohou navíc od pátku kondolovat do kondolenční knihy na britském velvyslanectví, píší Novinky. Na post zesnulé královny nastoupil její syn, který od toho dne vládne Spojenému království jako král Karel III.

Miloš Zeman věří, že monarchie znamená stabilitu a sílu. Novému králi země poslal v sobotu dopis, ve kterém ho pozval na návštěvu České republiky. Jeho znění částečně předložil médiím Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Dovolte mi, abych využil této příležitosti a popřál Vám hodně sil a úspěchů ve Vaší nové roli. Váš nástup na trůn přichází ve velmi nelehké době, kdy mnozí lidé mají pocit, že jejich staré jistoty se hroutí, a obavy z nejisté budoucnost sílí,“ cituje prezidentova slova iDNES.

Karel III. naváže na vládu své matky

Na dotaz, zda podle prezidenta naváže Karel III. s vládou na svou matku tak, jak by si to přála, odpověděl Zeman na Frekvenci 1: „Zcela určitě ano. Uvědomte si, že on se na tu funkci velmi dlouho připravoval,“ řekl prezident s tím, že nevidí důvod, proč by tomu mělo být jinak.

„Myslím si, že bude naprosto schopný své povinnosti v návaznosti na matčin odkaz vykonávat. Patrně nebude mít tolik času na nejrůznější charitativní akce, jako měl v minulosti, ale je zcela určitě nejpovolanější, kdo na tradici Alžběty II. může navázat.“

Jak dále v rozhovoru přepsaném i na stránkách Hradu uvedl, měl také možnost se s Karlem III. v minulosti osobně setkat. „Dokonce několikrát, ale byla to celkem krátká setkání při různých recepcích a podobně. Spíše jsem se setkával s královnou,“ řekl.

Zdroj: Frekvence 1, Pražský hrad, Novinky, iDNES, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články