Velká část Slováků přeje vítězství Rusku. Vláda a Čaputová řeší jen Ukrajinu, tvrdí Fico

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Robert Fico
Zdroj: Profimedia

Velká část Slováků viní dle průzkumu organizace Globsec z konce března z války na Ukrajině NATO, nebo dokonce samotnou napadenou zemi. Že může za konflikt Rusko, si myslí pouze 40 % obyvatel státu. Podpora NATO u nich zase výrazně klesla.

Ještě loni NATO podporovalo přes 72 % lidí. Nyní je to ale dle průzkumu jen něco málo přes 58 %. Hlavním důvodem je válka na Ukrajině, ze které právě velká část Slováků organizaci viní.

„Některé státy se dokázaly ještě více sjednotit a jejich postoje k NATO posílily. V jiných zemích – jako například na Slovensku – se posilnilo právě podhoubí pro šíření dezinformací, které zásadně polarizují společnost či podkopávají důvěru v demokracii a euroatlantickou jednotu,“ komentoval situaci ředitel organizace pořádající průzkum Róbert Vass.

Přejí si vítězství Ruska

I podle serveru Denník je důvodem, proč Slováci viní z války NATO, jednoznačně propaganda. Český server Deník pak doplňuje, že velká část Slováků si dokonce přeje, aby ve válce Rusko zvítězilo.

„51 % Slováků nevnímá jako primárního viníka války Rusko. Takový názor má pouze 40 % lidí (v ČR 71 %). To je ještě horší než Maďarsko s jeho sobeckou, slepou a nacionalistickou vládou. Trochu to nabourává z mých kořenů pramenící sentiment, že jsme se Slováky vlastně sourozenci,“ pozastavil se nad situací na sociální síti zahraniční reportér ČT Jakub Szántó.

„Jo a za tohle může primárně Matovič, kterej svoji příležitost totálně potopil. Dal tak prostor Ficovi a dalším konspirátorům a fašistům,“ myslí si o celé věci pan Matěj.

Vládu zajímá jen Ukrajina, myslí si Fico

Právě slovenský expremiér stojící v čele radikalizované strany Smer Robert Fico přišel na svém facebooku s obviněním, že slovenskou vládu a prezidentku Čaputovou zajímá jen Ukrajina. Při té příležitosti se rozhodl okomentovat „skryté zdražování“ potravin.

„Jediné, co zajímá vládu Čaputové, je Ukrajina. Ráno jsem si otevřel jogurt, jak vidíte, byl naplněný ze 3/4. Skryté zdražování jako hrom. Sice za stejnou cenu, ale podstatně méně. Padesátigramový rohlík má 40 gramů, litr nápoje je najednou 800 mililitrů,“ rozčílil se.

Zdroj: Globsec, Pravda, Facebook, Denník, Deník

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články