V Maďarsku se meziročně zvedly ceny potravin nejvíce v celé EU. S cenami energií jsou na tom ale lépe než my

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Drahe nakupy
Zdroj: Shutterstock

Potraviny v Maďarsku v posledních měsících prudce zdražily. Jedná se dokonce o nejvyšší skok v celé Evropské unii. Ačkoli ceny energií i v této zemi nyní klesají, částky za některé potraviny jsou pro místní téměř neúnosné.

V Maďarsku podle unijního statistického úřadu Eurostat ceny potravin za poslední rok vzrostly o více než 45 %. To je nejvíce v celé EU, na druhém místě je momentálně Slovinsko, kde číslo mírně přesáhlo 29 %, píše iDNES.

Šunka je luxus a ovoce si lidé kupují jen ojediněle

Někteří lidé si v Maďarsku nemohou značnou část potravin dovolit. Například třiaosmdesátiletá důchodkyně se serveru AP News svěřila, že zeleninu si kupuje jen výjimečně. Brambory sice dostává od magistrátu, například cibuli si ale nemůže dovolit.

Mléčné výrobky pak nakupuje maximálně jednou za 14 dní a šunka je pro ni zcela nedostupná. Nejsou to ale jen lidé v důchodu, zvyky ve svých nákupech musí měnit téměř každý.

„Lidé tu hodně přemýšlejí o tom, co kupují. Jsme téměř v bodě, kdy jsou šunka nebo klobása považovány za luxus,“ uvedla Szilvia Bukta, manažerka řeznického stánku v historické budapešťské Grand Market Hall.

Ačkoli podle Trading Economics v posledním měsíci vzrostly ceny potravin méně než v tom minulém, meziročně jde o obrovský skok. Ceny některých druhů potravin se v Maďarsku téměř zdvojnásobily, uvádí CNN Prima NEWS.

„Tak hlavně, že má Orbán čas řešit LGBT. Skoro jako by to snad byl záměr, jak odpoutat pozornost od vlastní politické neschopnosti nebo co,“ píše k situaci na twitteru uživatel Zaerikk.

Nebude to až tak zlé

Pan Nick si ale myslí, že jde jen o manipulaci s čísly. „Jen podvod s čísly, inflace v ČR je naprosto shodná s Maďarskem! Jak to vím? No, před válkou jsem koupil nějaké to zlato a dnes je jeho cena o více než 24 % vyšší, naprostou většinu ceny tvoří inflace. Vláda prezentuje masivně upravená data!“ napsal.

„Zvláštní, jakou má ČR péči o Maďarsko. Minulý víkend jsem tam byla v Penny v Tokaji a ceny jsou tam o dost nižší než u nás,“ podotýká na facebooku uživatelka Renata.

Zatímco ceny potravin se podle médií v Maďarsku zvyšují nejvíce v EU, co se týče energií, jsme na tom podle Tomia Okamury daleko hůře.

„Česká republika má kvůli neschopné Fialově vládě čtvrtou nejdražší elektřinu a plyn v EU. Slovensko, Polsko a Maďarsko jsou na tom ve srovnání s ČR výrazně lépe. Domácnosti ve všech třech zemích mají ceny elektřiny i plynu pod průměrem EU,“ zkritizoval na twitteru současný kabinet.

Také ekonom Lukáš Kovanda na twitteru srovnal současné ceny elektřiny v zemích Visegrádské čtyřky a poukázal, že v tuzemsku je cena nejvyšší. „České domácnosti platí ze elektřinu 2,5krát více než domácnosti ve zbytku Visegrádské skupiny,“ napsal k rozsáhlému příspěvku, v němž argumentuje na základě zveřejněných dat Eurostatu.

Zdroj: iDNES, AP News, Trading Economics, Facebook, Twitter, Eurostat

Autor: Shani MaiováSouvisející články