Premiér Fiala slíbil více kontrol kvůli vysokým cenám potravin. Konečně si všiml, reaguje Schillerová

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Drahe potraviny
Zdroj: Shutterstock

Ačkoli ceny některých potravin v České republice v posledních týdnech klesají, stále jsou vyšší než před časem a pro mnoho domácností neúnosné. Už delší dobu se ministerstvo zemědělství zabývá tím, zda jsou zvyšovány v souvislosti s inflací, nebo je někteří obchodníci jen uměle navyšují. Podle premiéra Petra Fialy je třeba tyto kontroly zintenzivnit.

Podle opozice by měl ministr zemědělství Zdeněk Nekula ceny potravin zastropovat, uvádí CNN Prima NEWS. Takový krok zvolilo už například Maďarsko, Slovensko nebo Francie. Ministr ale preferuje, aby se spíše zintenzivnily kontroly umělého navyšování cen.

Konec zneužívání situace

Premiér Petr Fiala přislíbil, že dojde k častějším kontrolám cen. „Cílem je, aby žádný subjekt dodavatelského řetězce nemohl situaci zneužívat a aby se ceny potravin začaly vracet na normální úroveň,“ cituje jeho slova Česká televize.

Podle Zdeňka Nekuly je hlavním cílem ochrana spotřebitelů a zajištění zdravého konkurenčního prostředí na našem trhu.

„Jednotlivé dozorové instituce musí na základě analýzy rizik zintenzivnit svoji činnost v oblasti kontrol a v případech, kde to kompetence umožňují, společně připravit cílené kontrolní akce,“ citují jeho slova webové stránky ministerstva zemědělství.

Konečně si někdo všiml

K situaci se na svém facebooku vyjádřila Alena Schillerová, která si rýpla do vlády a pozastavila se nad tím, že konečně situaci někdo řeší.

„Jsem ráda, že si konečně pan premiér všiml, že ceny potravin jsou vysoké, a zesílí kontroly jejich cen. Nebylo již načase?“ uvedla a přidala pro srovnání několik cen potravin z roku 2022.

„Jemu je to jedno, on na nákup nechodí a pochybuju, že ví něco o cenách za poslední rok,“ uvádí v komentářích paní Ivana. „To si všiml brzo a mám obavy, že u toho to skončilo. Než přijme signál, tak budou Vánoce,“ dodává uživatelka Miroslava.

Ve srovnání se sousedy jsme na tom hůře

Ačkoli i v jiných státech inflace roste, ceny potravin jsou tam stále lepší. Například Polsko se v současné době potýká s obrovskými cenovými problémy, přesto tam Češi často jezdí nakupovat a vyjde je to daleko levněji než u nás.

Mnoho potravin je u nás také dražších než v Německu, uvádí ve svém srovnání Seznam Zprávy. Jediný náš soused, který je na tom hůře, je Slovensko, které má i přes zastropování ceny potravin v obchodech dražší než my.

Zdroj: Přehledně24, CNN Prima NEWS, Česká televize, Ministerstvo zemědělství ČR, Facebook, Seznam Zprávy

Autor: Shani MaiováSouvisející články