Inflace v Polsku stále roste, Čechům se přesto nákupy v zemi vyplatí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Inflace
Zdroj: Shutterstock

Velké množství Čechů jezdí v současné době za levnějšími nákupy do Polska. I tam ale inflace útočí ve velkém. Podle posledních informací ceny potravin zdražily meziročně o 18,4 %. To je nejvíce od roku 1996, uvádí Česká televize.

Na ceny potravin má vliv samozřejmě zvyšování cen v mnoha dalších odvětvích. Poláci si stěžují na vysoké částky za elektřinu i plyn. V průměru o 15 % pak zdražily některé další služby.

Polská vláda hledá řešení

Polská vláda se podle serveru Novinky pokouší najít nějaké řešení už několik měsíců. Stále se jí ale nedaří inflaci zkrotit. „Když vezmeme v úvahu výsledky inflační projekce, dalo by se říct, že zvýšení úroků je do budoucna čím dál méně pravděpodobné,“ uvádí šéf centrální banky.

Podle té se pro letošní rok počítá s průměrnou inflací 11,9 %, v roce příštím 5,7 % a v roce 2025 pak s hodnotou 3,5 %. V současné době má ale Polsko inflaci vyšší než Česká republika.

Češi přesto jezdí za nákupy do zahraničí

I když v Polsku inflace roste, oproti Česku se tu dají stále udělat nákupy levnější. Podle serveru Deník je v Polsku například nákup v Lidlu až o třetinu levnější. Kilo másla zde bylo možné na začátku března koupit za 185 korun, u nás ho seženete kolem 220 korun.

Polsko se nicméně dostává pod tlak a už v listopadu tamější vláda zvažovala zrušení takzvaných inflačních štítů. V jejich rámci totiž země loni snížila spotřební daň a DPH z elektřiny, plynu či paliv a v letošním roce pak například DPH ze základních potravin nebo z hnojiv až na nulu, vysvětluje iDNES.

„Pořád tam bude levněji. Před snížením DPH na nulu to tak bylo. Teď na jídle z PL v průměru ušetřím 30-40 %. Není třeba složitě počítat, kolik ušetřím, když vrátí DPH na původní hodnoty. Takže ano, souhlasím. Nebudou to extra levné nákupy, ale budou to pořád levné nákupy,“ uvedl v komentářích pod článkem pan Richard.

„Minulý týden jsem tam byl na nákupu a většina potravin měla poloviční cenu než u nás,“ psal v půlce března v komentářích na Novinkách pan Petr. I s problémy, které v současné době Polsko má, tak Češi na nákupech v této zemi ušetří.

Zdroj: Česká televize, Deník, Novinky, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články