Na dovolené v Chorvatsku si připlatíte. Za jídlo, pití, drogerii, ale za i sprchování na pláži

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Chorvatsko
Zdroj: Shutterstock

Dovolená v Chorvatsku se letos Čechům oproti minulým rokům prodraží. I přesto velká část lidí nedá na tuto zemi dopustit a bude si letošní léto užívat právě tam. Za co všechno si připlatíme?

V Chorvatsku od začátku roku mohou lidé platit už jen eurem. Tato letošní novinka znamená nejen pro místní pořádné zdražení, na které si už pár týdnů po přijetí nové měny začali tamní obyvatelé stěžovat.

Stále rostoucí inflace

„Obecně lze říci, že se meziroční zdražení aktuálně nejčastěji pohybuje cca mezi pěti až deseti procenty,“ říká pro Seznam Zprávy k cenám dovolených Petr Šatný, marketingový ředitel CK Alexandria.

V současné době je Chorvatsko jednou ze zemí, ve kterých podražila dovolená nejvíce. A to nejen v rámci samotné ceny zájezdu. Podle dat tamního statistického úřadu inflace v zemi stále velmi výrazně roste. V zemi tak zdražují ceny služeb i produktů.

Podle TV Nova se vysoké ceny u potravin týkají nejvíce pečiva, mléčných výrobků, alkoholu i kávy. Zdražilo ale také ubytování. Výrazně podražilo oproti loňsku také jídlo v restauracích a drogistické zboží.

Nová pravidla i zpoplatněné sprchy

Před vycestováním do Chorvatska by si lidé měli dobře nastudovat tamní pravidla, ta se totiž v poslední době v mnohém také změnila.

Od 1. července by měl například v Chorvatsku platit zákaz prodeje v neděli a ve svátky. Kromě toho je také zakázáno se mimo vyznačená místa pohybovat v plavkách či ve spodním prádle.

Velkou změnu zavádí také město Krk na stejnojmenném ostrově, který je jednou z největších turistických destinací. Na plážích tam nově lidé potkají zpoplatněné sprchy. Podle Novinek městští radní stanovili cenu na 20 centů za 30 vteřin sprchování.

Zdroj: Přehledně24, Chorvatský statistický úřad, TV Nova, Seznam Zprávy, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články