Češi budou v Chorvatsku podle tamějších médií hitem sezony. Odborníci radí utratit všechny našetřené kuny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
chorvatsko
Zdroj: Shutterstock

Chorvatsko se připravuje na přijetí eura. V současné době se v zemi platí kunami, odborníci proto doporučují Čechům, aby je na letošní dovolené pokud možno využili. Zásoby z minulých let totiž už nejspíš za rok nebude možné použít. Kunou se v Chorvatsku platí od roku 1994.

V roce 2023 bude možné kunou platit pouze první dva týdny v lednu. Následně už vám obchodníci vezmou pouze eura. Výměna bankovek bude sice možná neomezeně, nicméně mince vyměníte nejdéle tři roky od zavedení eura, poté neproměněné peníze propadnou.

„Je báječné, že pravděpodobně velmi brzy přijmeme Chorvatsko jako 20. člena. Budeme ještě muset spočítat data a projít fakta a vše zrevidovat. Uděláme to společně s Evropskou komisí a ECB se tohoto procesu zúčastní. Doposud vidíme, že vše jde podle plánu,“ uvedla podle webu iRozhlas prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.

„Turistům bych určitě poradil, aby tam utratili co nejvíce už směněných kun ještě letos. Měli by zároveň předem promyslet i jejich odpovídající nákup ještě před odjezdem na dovolenou,“ řekl pro iDNES finanční analytik Generali Investments Jakub Krátký.

Češi budou v Chorvatsku hitem

Jeden z chorvatských listů podle iDNES uvádí, že Češi by v rámci dovolených mohli být pro zemi doslova finančním hitem. Už teď je totiž počet rezervací ubytování v luxusních apartmánech o čtvrtinu vyšší než loni. Podle deníku je to i díky rychle rostoucí české ekonomice.

Dá se navíc předpokládat, že se řada lidí bude pokoušet zbavit našetřených kun z loňska, a utratí tak více peněz než za běžných okolností. Na jednu stranu půjde u jednotlivců jenom o minimum, v součtu všech turistů by se ale pomohlo jednat o vysoké částky.

„Do Chorvatska jedeme už pátým rokem. I když se letos zdražilo, rozhodli jsme se nakonec dovolenou nevynechat. Samozřejmě, že nám z loňského roku zbyly našetřené peníze, vždy zbydou. Tentokrát je ale tedy nejspíš utratíme do poslední koruny,“ říká pro Přehledně24 pětatřicetiletá Lenka, která cestuje do Chorvatska s manželem a třemi dětmi.

Rezervací z jiných zemí ubývá

Za letošní zájem Čechů o cestování do Chorvatska může nejen růst mezd, ale také koronavirus. Poslední dva roky to bylo s cestováním náročné, a i poté, co byl lockdown rozvolněn, řada lidí se nemoci bála. Letos už ale strach opadl a řada lidí si chce vynahradit dovolené, na které nemohla v posledních letech vyrazit. Do Chorvatska se aktuálně Češi dostanou bez jakýchkoliv koronavirových omezení.

Naopak má ale na cestování do Chorvatska vliv také válka na Ukrajině. „Na druhou stranu se zdá, že kvůli dopadu války na Ukrajině, nestabilitě a přílivu velkého množství uprchlíků vykazují pokles rezervace z Polska a Slovenska,“ cituje agenturu Croatia Luxury Rent server iDNES.

Zdroj: iDNES, iRozhlas, KurzyDer touristik, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články