Udělat si samotest online a frčet do Chorvatska? Neuvěříte, co vše je u nás možné

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
samotestovani covid
Zdroj: Shutterstock

Antigenní testování formou telefonu a e-mailu začala využívat společnosti RegioJet, jejíž služby využili čeští turisté vracející se z dovolené v Chorvatsku. Ti se sami otestují, lékař je přes video zkontroluje a nakonec výsledek pošle přes e-mail.

Takové testování se ale nelíbí ministerstvu zdravotnictví, podle kterého samotesty nejsou pro cestování vhodné. Jak ale turisté uvedli, testy si zakoupí přímo u RegioJetu, je to rychlé a nikdo zatím neměl problém.

Při cestování hromadnou dopravou je nutné se otestovat

„Přihlásil jsem se na kód, který jsem dostal od RegioJetu. Byl jsem v online čekárně a během minuty se mi tam ukázala lékařka, se kterou jsem absolvoval test. Počkal jsem 15 minut, ukázal jsem jí to na kameru, ona si to ofotila a zhodnotila, že to je OK,“ řekl český turista, který seděl ve vlaku z Chorvatska.

Jak uvedl Radiožurnál, zkušenosti se samotestem má už několik Čechů. S postupem ale nesouhlasí také ředitelka krajské hygienické stanice Splitsko-Dalmatské župy Željca Karinová. „Myslím, že to není v pořádku. Testy musejí dělat a vyhodnocovat zdravotničtí pracovníci,“ řekla k antigenním testům své výhrady.

Doktor po telefonu je společnost, která provozuje také server Onlinetestovani.cz. Firma vznikla teprve v lednu letošního roku. Nasmlouvala pro Čechy několik lékařů po videu, kteří hodnotí samotesty cestujících ve vlaku.

regiojet chorvatsko

Zdroj: ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch / CNC / Profimedia

Smlouvu dohodl Ondřej Popek, který tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví požádal hned po založení firmy o validaci služeb, ale doposud nedostal žádnou odpověď.

Proto se Popek obrátil na Krajskou hygienickou stanici Jihočeského kraje. „Ta se vyjádřila, že je vše v pořádku, podle toho se řídíme,“ uvedl Popek a odkázal na stránky Onlinetestovani.cz, kde najdete veškeré informace o tom, jak vlastně tato služba funguje. I jednatel firmy Marek Chatrný říká, že služby jsou v souladu s tím, co vyhlásilo ministerstvo.

Je to služba, která má lidem usnadnit život

„Antigenní testování provádíme přes webový portál formou videohovoru v režimu distanční péče, takzvané telemedicíny, v souladu s praktikami ministerstva zdravotnictví,“ vyjádřil se k této „nezákonné“ službě Chatrný. Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová ale hovoří jinak.

„Lékařské potvrzení o tom, že si člověk udělal samotest, byť je to v rámci nějakého videohovoru s lékařem, je pro cestování neakceptovatelné a není to splnění povinnosti podle mimořádného opatření. Že samotesty pro cestování nelze použít, na to byly upozorněny skrze ministerstvo zahraničí i cestovní kanceláře.“

Přímo na svém webu resort zdravotnictví uvádí, že „písemné potvrzení o výsledku testu musí vystavit poskytovatel zdravotních služeb s oprávněním v daném státu, kde test provedl“. F

irma, která má smlouvu s RegioJet, jejíž vlaky jsou pro cestování velmi oblíbené, se brání slovy, že služba je využívaná v Česku, nikoli v Chorvatsku.

„Službu poskytuje kvalifikovaný zdravotník na základě povolení krajské hygienické stanice a krajského úřadu v České republice, nikoli v zahraničí,“ řekl Chatrný. O svém podnikání si ale musí ještě s ministerstvem promluvit. Chorvatsko patří mezi „zelené země“, do kterých se může cestovat bez omezení. A platí to také pro návrat.

Zdroj: iRozhlas.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články