Babiš dal očkovaným politikům dvoudenní volno. Zaplatíme ho my, daňoví poplatníci

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

V pátek 30. července 2021 rozhodla vláda o tom, že očkovaní státní zaměstnanci dostanou dva dny volna. Podle Andreje Babiše tvrdě pracovali dnem i nocí a po nepřetržité dřině si zaslouží dovolenou, kterou si mohou vybrat dle svého uvážení. Řekl to na tiskové konference.

Mnoho lidí se stále nenechalo očkovat, a celá řada jich vakcinaci dokonce odmítá. Podle lékařů je to ale jediná cesta, jak se bránit koronaviru, který nás sužuje už rok a půl. Úřady tuší, že je potřeba lidi motivovat.

Andrej Babiš si je vědom toho, že i celá řada politiků ještě stále vakcinací neprošla. Aby motivoval a zároveň odměnil ty, kteří už vakcinací prošli a dnem i nocí pracují na krizových plánech pro republiku, rozhodl se dát všem očkovaným dva dny volna.

Chce k podobným krokům motivovat i velké firmy

„Všichni naočkovaní státní zaměstnanci mají nárok na dva dny volna,“ oznámil na tiskové konferenci Babiš. Tuto dovolenou mohou zaměstnanci čerpat až do konce roku 2021. Babiš prý dále chce motivovat velké firmy, aby jednaly stejně.

Pokud by svým zaměstnancům daly společnosti volno, odměnily by tím všechny, kteří se již naočkovat nechali, a zároveň motivovaly ostatní. Ačkoli je tato myšlenka podle mnohých pozitivní, má svá velká úskalí.

A jedním z nich jsou především finance. Podle ekonoma Lukáše Kovandy totiž tyto dva dny volna připraví státní kasu o 21,4 miliardy korun. Babiš se ale brání: „Nevím, kdo to spočítal. To je totální nesmysl. Není žádný dopad na státní rozpočet.“

Celá řada politiků nesouhlasí

S Babišovým plánem nesouhlasí celá řada ekonomů i samotných politiků. Podle mnohých stejně nebude mít motivace vliv na tolik lidí, aby se taková akce vůbec vyplatila podnikat. Babiš ale trvá na svém.

„Vláda udělila dva dny volna za očkování všem zaměstnancům státu. Skoro milion volných dnů zaplatí daňoví poplatníci. Limit pro volební kampaň ANO a ČSSD byl překonán asi tak stokrát,“ uvedl na svém facebookovém profilu Zbyněk Stanjura.

V reakci na jeho příspěvek píše jeden z komentářů: „Přesně na tomto případě by si měli voliči pana Babiše uvědomit, jak funguje. Agrofert svým zaměstnancům volno nedá, protože jde o soukromou sféru a musel by to platit z firemních prostředků. Ale státní zaměstnanci volno dostanou, protože se to zaplatí ze státních rozpočtů. Tedy od nás ode všech. Zase jeden z předvolebních dárečků?“

Zdroj: CNN Prima NEWS, Deník N, iDnes, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články