Opatření o respirátorech zrušeno. Tohle už vláda nemůže ignorovat

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
respirator mhd
Zdroj: Ioannis7 / Shutterstock.com

Léto a s ním spojené horké dny nás sužují o to více, že musíme své obličeje skrývat za respirátory, pod kterými se potíme. Snad každého z nás tento zákon o jejich nošení ve vnitřních prostorách obtěžuje. Nejvyšší správní soud toto opatření vlády ale zrušil, jak informovala ČTK. Můžeme se tedy radovat?

Podle NSS není nošení respirátorů ve vnitřních prostorách náležitě oprávněno a ministerstvo zdravotnictví se ani přes opakující se výzvu nevyjádřilo k otázkám, které mu byly položeny. Zásah soudu by měl proto vstoupit v platnost 3 dny od pronesení rozsudku.

Ministerstvo podle NSS úřad systematicky ignoruje, což je proti veškerým zákonům České republiky. Není totiž možné, aby si moc výkonná dělala, co chce, a nerespektovala rozhodnutí soudů.

Nerespektují nás

„V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana,“ napsal podle ČTK Petr Mikeš, soudce.

„Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát,“ dodal.

Podle všeho soudy zvažovaly i to, že by zrušily zákon s okamžitou platností. Povinnost nosit respirátory by tak ihned padla. Nakonec k tomu ale nedošlo. Ministerstvu byl poskytnut krátký čas na vyjádření a sjednání nápravy.

Vyvolání nejistoty

Nejvyšší správní soud podle svého vyjádření stále dokola poskytuje ministerstvu informace o jeho pochybení. Jenže jelikož je i nadále ignorován, dochází podle něj pouze k posílení právní nejistoty ve státě.

Navíc také dochází ke zbytečnému vynakládání peněz na soudní spory. Kvůli nesmyslným sporům je také soudní systém zbytečně zahlcen. Soud se ohání především tím, že ministerstvo nebere v potaz, že mnohdy mohou respirátory více ublížit, než pomoci.

To potvrzuje i pisatel celého návrhu, kterým je muž s dlouhodobým onemocněním dýchací soustavy. Ten má kvůli respirátoru silné problémy, bez něj se ale zase téměř nikam nedostane. Ministerstvo se ale k tomuto problému stále dokola odmítá vyjádřit.

Zdroj: ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články