Jaké jsou kvalitní respirátory a antigenní testy?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Komerční sděleníKoronavirus
Antigenni test
Zdroj: Shutterstock

Už rok a půl se bez nich neobejdeme. Pokrývky úst, tedy roušky nebo respirátory chrání nás i ostatní před nákazou koronavirem. Stejně tak představují prevenci i antigenní testy, kdy budete vědět, jak na tom jste a zda nevědomky nebudete šířit Covid-19. Které produkty jsou ty nejlepší?

Kvalitní respirátory v ČR

Nebudeme rozebírat nutnost nošení respirátorů, na to jsou jiné diskuze, které většinu z nás možná už unavují. Zkrátka je tu nějaké vládní nařízení, které musíme respektovat. Ať už s ním souhlasíte, či nikoli, měli byste v obou případech myslet na jediné – skutečnou funkčnost respirátorů. Na trhu najdete mnoho výrobků, mnohé z nich ovšem nesplňují normy a jsou neúčinné. Je sice hezké mít veselý respirátor odněkud z trhu, ale pokud jde o obyčejný produkt z nekvalitní látky, nejen, že vyhodíte peníze, ale ohrožujete i své zdraví. Nejlepší jsou respirátory FFP2. To jste nejspíš slyšeli. Co ale ona zkratka znamená? Jde o označení filtrační třídy. Respirátor FFP2 chrání nositele proti pevným i kapalným prachům, aerosolům či kouřům. Tento typ respirátoru nosí pracovníci ve stavebnictví, sklárnách či farmacii. Populárními produkty v Česku jsou respirátory od Good Mask. Jedná se o masky vyráběny za přísné kontroly kvality přímo v ČR. Při výrobě se využívají ryze české materiály. Filtrační účinnost těchto respirátorů je vyšší než 95 %. Respirátor se skládá ze dvou filtračních vrstev, je přitom prodyšný, takže se v něm i dobře dýchá.

Antigenní testy – kvalita

Možná si řeknete, že antigenní testy nejsou třeba. Pokud je test podmínkou pro vstup do restaurace, kulturního objektu apod., uznává se jen PCR forma (a v podstatě minimálně s první dávkou očkování). Antigenní testy ovšem nezatracujte. Samozřejmě, pokud musíte testovat zaměstnance, děti ve škole, je pro vás antigenní test nezbytností. A ať jste očkovaní, či nikoli, udělejte si test, pokud jedete na návštěvu ke starší osobě (např. prarodiče). Stejně tak se vám bude antigenní test hodit, když půjdete na akci, kde je více lidí. Ať už je dnes doba jakákoli, stále platí v různých modifikacích heslo, které se skloňovalo na začátku této výjimečné doby: Chráním tebe i sebe.

Autor: redakceSouvisející články