Marek Benda promluvil o absurdním stavu pandemie. Už ten nesmysl zrušte, řekl. Národ bude jedině rád

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marek benda
Zdroj: Profimedia

Koronavirus je něco, s čím se už lidé smířili, a postupně tak začínají porušovat pravidla a opatření, která jsou vládou nastavena. Z části kvůli tomu, že je to jednoduše náročné a nepohodlné, z části také proto, že nikdo vlastně pořádně neví, co právě platí. Proto se člen Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Marek Benda nechal slyšet, že by měla být veškerá opatření zrušena.

„Je nejvyšší čas zrušit stav pandemie. Říci, že kdo se chtěl naočkovat, je naočkován, a ostatní si jedou na své vlastní riziko. Pojďme už konečně přestat hledat lidi, kteří mají potenciálně nějaký virus, přitom fakticky nemají žádnou chorobu. To je přece úplně absurdní. Celé bych to skončil,“ řekl Benda pro CNN Prima NEWS.

Podle jeho slov už lidé zkrátka nesledují, jaká jsou momentální opatření, nikdo tím pádem neví, co vlastně právě platí, a co ne. A proto také dochází samozřejmě k porušování pravidel. Na druhou stranu lidé často nosí roušky a respirátory i tam, kde nemusí. A to včetně politiků a poslanců.

Na festivalu ve Varech opakovaně porušili pravidla

Ministři i celebrity jsou také pouze lidé. Mnoho z nich nedodržuje pravidla zkrátka proto, že jejich složitost už je neúnosná.

Na festivalu ve Varech si dokonce Adam Vojtěch sundal respirátor při konzumaci jídla v předsálí. Celá řada lidí ale v sále pak roušku ani respirátor neměla, a došlo tím k porušení pravidel.

„Buďme chápaví, protože žádného nemocného nikdo z nás už měsíce neviděl. To pochopitelně vede k určité uvolněnosti,“ reagoval na to poslanec za ANO Julius Špičák. I tak ale dodal, že by měli být viníci potrestáni podle pravidel, čímž si trochu protiřečil.

Podle Bendy je zavádění dalších pravidel, která stejně nebudou chtít občané dodržovat, jen cesta k destrukci státu. „Dejme tomu roušky ve veřejné dopravě, ale i tam to nedává do značné míry smysl. 50 až 80 procent lidí, kteří tam jedou, jsou naočkovaní nebo koronavirus prodělali. Prosím, už se připravme na to, že s tou chorobou tady budeme muset normálně žít, že ji nevymýtíme,“ dodal.

Život v normálu

Očkování sice člověka chrání před příznaky korony, ovšem on sám ji stále může prodělat v mírné podobě a nadále je přenašečem, který může nakazit ostatní. Je tak podle Bendy nelogické i to, že by měli mít očkovaní nějaká privilegia. Jde spíše o vlastní rozhodnutí člověka se chránit, než o to, abychom se nechávali očkovat proto, abychom mohli na veřejné akce.

To si celá řada lidí kvůli opatřením neuvědomuje a většina se nechává očkovat jenom proto, že se to vyplatí společensky, nikoli zdravotně. Pravidla by se tak podle slov Bendy měla pomalu začít rušit a život v Čechách by se měl vrátit do normálu.

Se zrušením pravidel nakonec souhlasí i Špičák. „K jejich uvolnění se přikláním, ale ještě bych nějakou dobu počkal, jak se bude situace vyvíjet během podzimu. Přesto bych velmi silně apeloval na proočkování co největšího podílu populace,“ apeloval v médiích.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články