Adam Vojtěch nechce zastrašovat lidi. Očkování je dle něj svobodné rozhodnutí, jen je potřeba dodržovat určitá pravidla

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
adam vojtech
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO před nedávnem přišel s informací, že si od září budou lidé testy na koronavirus proplácet sami. Někteří to brali jako zastrašování ze strany vlády, aby lidi donutila k očkování. Více se Vojtěch o tomto problému rozpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Ministr zdravotnictví ale nemá prozatím pocit, že by byla situace u nás nějak vážná, přestože počet nakažených opět stoupá. S tím se ale počítalo. „Rozvolnili jsme opatření i kvůli rozhodnutí soudu. Je jasné, že si právě mladí lidé ve věku 16 až 30 let užívají života, chodí na akce a do klubů. Proto chceme, aby se očkovali,“ řekl v pořadu.

Problém je u mladší generace

Podle informací se virus začal šířit především mezi mladší populací, která ještě není naočkována. U seniorů nic takového zatím neevidují, respektive velmi málo. Dále Adam Vojtěch zcela popírá jakékoliv zastrašování ze strany vlády, z čehož ji osočují nejen odpůrci očkování, ale i imunologové.

„Já nejsem nervózní ani hysterický. Dívám se na to racionálně. Pokud lidé budou přistupovat lehkovážně a pokud se nebudou očkovat, aniž by jim cokoliv bránilo, může se to vymstít. Virus se může rozšířit po návratu z léta. Mobilita bude vyšší a riziko k nárůstu existuje,“ rozvedl dále na CNN Prima NEWS.

Vláda počítá především s tím, že se stihne naočkovat co nejvíce mladých lidí, a to především díky novým očkovacím centrům bez nutné registrace. A vzhledem k tomu, že situaci skutečně nikdo nechce podcenit, neustále volají po nových vakcínách. „Přeji si, aby se nezhoršila,“ řekl. Další lockdown opravdu nikdo nechce.

Pokud nechceme, aby koronavirus mutoval a stále „útočil“ na naši populaci, budeme muset naočkovat co nejvíce lidí. „Neriziková skupina říká, že se nemusí očkovat, ale tím ohrozí další. Potřebujeme kolektivní imunitu. Je pravdou, že pokud nedosáhneme aspoň 70 procent plně naočkovaných, tak to riziko zde stále bude,“ varoval Vojtěch.

Očkování je svobodné rozhodnutí, říká Vojtěch

Očkování vláda bere jako dobrovolné, alespoň podle slov Adama Vojtěcha. Je to na rozhodnutí každého, jak sám říká, ale přitom od září budeme muset veškerá testování hradit z vlastní kapsy.

Nezdá se mi to jako vydírání nebo zastrašování, lidé se mohou rozhodnout, přesto tam trošku tlak vnímám. Ale jak již v dříve zaznělo, mnoho věcí se může stále změnit, času je na to víc než dost.

„Očkování je dobrovolné, byť je jasné – a říkám to otevřeně – že jednoznačně je preferovanou variantou. Dlouhodobé testování variantou není,“ reaguje Vojtěch. Je si totiž plně vědom, že testování bude bezplatné možná pro lidi, kteří se nemohou nechat očkovat kvůli onemocnění, u dětí či u osob s první dávkou očkování.

„Nejsme schopni naočkovat 100 procent, není to možné ze zdravotních důvodů. Proto musíme očkovat napříč populací a dosáhnout minimálně 70 procent. To je cíl celé Evropské unie,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jak moc jsou tyto cíle splnitelné, především v České republice, se můžeme jen dohadovat, a doufat v to, že to co nejdříve bude za námi.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články