Pokud nenecháte své děti očkovat, čeká je od září trest. Budou mít vyčleněné místo v jídelně i na záchodech

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
deti skola rousky
Zdroj: Halfpoint / Shutterstock.com

Zanedlouho čeká děti opět školní režim. Pokud se ale při nástupu do školy odmítnou testovat na koronavirus, budou muset nosit respirátor. To je v tomto případě to nejmenší, protože je čekají další změny. Veškeré informace o nových pravidlech přinesla CNN Prima NEWS. 

Děti, které se odmítnou ve škole otestovat, mohou mít oddělené místo v jídelně i na toaletě. Tak o tom hovoří Adam Vojtěch i Robert Plaga, kteří se zúčastnili jednání školského a zdravotnického výboru. Pro školy ale budou tato opatření pouze doporučením.

Vláda tento návrh již schválila, platit bude hned od září

Pokud budou děti naočkované, nebudou muset nic řešit a po škole se budou moci pohybovat jako v době předcovidové. Nebudou-li očkované a navíc se odmítnou testovat, čekají je změny, které se jim možná líbit nebudou. Nejen že budou muset nosit respirátory, ale čekají je oddělené jídelny a také toalety. Děti, které nedosáhly 12 let věku, se navíc očkovat nemohou.

U mladších žáků tak budou nutné antigenní testy. „Když se žák nenechá testovat, bude muset mít respirátor a bude pro něj vyčleněno místo v jídelně,“ potvrdil ve středu ministr Vojtěch. Školy sice nebudou mít povinnost tato místa vytvořit, ale jedná se o nutná hygienická opatření.

„Jde o hygienická opatření například ve školní jídelně. Pokud se žák odmítne otestovat, tak tam samozřejmě nějaká hygienická pravidla být musí. Pokud tam budou děti, které nejsou otestované a budou nakažené, tak celá snaha přijde vniveč,“ prohlásil Vojtěch. Tato povinnost se ale nelíbí Martinu Baxovi, který si myslí, že to není ve škole prakticky proveditelné.

„Oddělené prostory stravování si vůbec neumím představit. Byla by to pro ně hrozná komplikace,“ zveřejnil Baxa. Pro školy se bude jednat o doporučení, nikoli povinnost. Školy tyto prostory mohou vytvořit jen tam, kde to bude možné.

Děti musí mít obě dávky očkování, aby se ve škole nemusely omezovat

Plaga k tomu dodal: „Režimová opaření jsou obtížně řešitelná. Jde o samostatnou místnost pro občerstvení a oddělená sociální zařízení. V plánu je to ve formě doporučení tam, kde to bude možné.“ Děti musí při nástupu do školy podstoupit hned tři testy, a to v termínu 1.–2. září, 6. září a 9. září.

Nepůjde ale o invazivní PCR testy, ale antigenní, které mají 80% účinnost. Testy se budou muset podstupovat minimálně do konce září. Následně se bude konat podle aktuální epidemiologické situace. Děti, které jsou starší 12 let, se mohou nechat očkovat, a pokud stihnou obě dávky do konce prázdnin, omezení se jich týkat nebudou.

V České republice se epidemiologická situace zhoršuje. Mohou za to nové mutace koronaviru, delta a lambda. Podle odborníků nebudou stačit dvě dávky očkování, jak se dříve předpokládalo. Mnoho lidí ale ještě stále čeká na termín druhé dávky, ta třetí by se měla podávat nejdříve rok po druhé.

Autor: Raina TomanováSouvisející články