Horší než fronty do Primarku: Takhle to vypadá na Chodově, kde vás naočkují bez registrace

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani chodov
Zdroj: Profimedia.cz

V Praze jsou vybudována dvě očkovací centra, do nichž není nutné se předem registrovat. Jedno je na Chodově a druhé na hlavním nádraží. V plném proudu fungují už bezmála tři dny, a zatímco na hlavním nádraží je vše v pořádku, na Chodově jsou podle iDNES.cz nekonečné fronty.

Bylo kolem půl jedenácté dopoledne, když už byla fronta tvořená lidmi, kteří se chtějí nechat naočkovat, několik desítek metrů dlouhá. V té době už míjela asi deset obchodů, ale podle informací webu byli lidé s čekáním smíření a nic proti němu nenamítali.

Lidé si z fronty odběhnou

„Je to lepší než X dní čekat na PIN 2 a pak si moct vybrat jen z několika dat. Takhle jsem se mohla sama rozhodnout, kdy se chci nechat očkovat,“ řekla pro iDNES.cz jedna z žen, která stála na konci dlouhé řady. O zábavu má prý postaráno, než na ni dojde řada, přečte si kus knihy.

Spousta lidí si poradila například i s tím, co budou dělat, pokud je přepadne během čekání hlad. Ti připravenější mají jídlo s sebou, jiní se domluví s člověkem před sebou, aby jim podržel místo, zatímco si odběhnou něco koupit do rychlého občerstvení.

„Rozhodly jsme se hned, protože je okolo nás spoustu pozitivních lidí, i očkovaných, kteří nerespektují karanténu nebo jsou přenašeči bez příznaků,“ řekla iDNES žena jménem Zuzana, s níž ve frontě čeká i její maminka, protože jdou na očkování společně.

Někteří z čekatelů se původně nechtěli nechat očkovat, ale například tato žena uvedla, že změnila názor, protože v jejím okolí začal narůstat počet pozitivních případů: „Teď jsem zrovna doma právě proto, že dcera – negativní – je v karanténě kvůli kontaktu s pozitivními lidmi,“ doplňuje Zuzana.

Ta o očkování začala přemýšlet, protože její dcera byla na táboře, na kterém se prokázala nákaza u vedoucího tábora, přestože už očkování podstoupil. To ji vyděsilo. Čekání ve frontě na očkování jí tedy nevadí. „Je to lepší než se pak uvolňovat z práce,“ dodala.

Lidé musí dodržovat jasná pravidla

To, jakým směrem fronta stojí a jak vypadá, podléhá příslušným pravidlům nákupního centra, v němž se očkuje. Vše má jasně daný řád, a pokud je něco špatně, slušně vás na to upozorní brigádnice v bílém tričku s tečkou. Někteří čekající ale dostali nápad, že by se mohla přiřazovat pořadová čísla, aby si mohli bez obav dojít třeba i na toalety.

Přestože mnozí lidé stráví při čekání na vakcínu i několik hodin, jsou schopni to podstoupit, protože i tak čekají méně oproti těm, kteří musejí čekat několik dnů na PIN 2. Čekací lhůta je přitom individuální a záleží na vytíženosti očkovacího místa či nemocnice, kde jste se registrovali. Průměrná doba je kolem deseti až čtrnácti dnů.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články